• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Drasztikusan nőtt a hajléktalanok száma vidéken

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Folyamatosan nő a hajléktalanok száma, különösen a vidéki nagyvárosokban robbanásszerű a változás.

Ez derült ki a februári hajléktalanszámlálás eredményéből. Több mint nyolcezer hajléktalanhoz jutottak el, de szakemberek véleménye szerint ez csak a jéghegy csúcsa: körülbelül 30 ezren lehetnek.

Folyamatosan nő a hajléktalanok száma Magyarországon jelentette ki Győri Péter, a Menhely Alapítvány kuratóriumának elnöke a február harmadikán tartott hajléktalanszámlálás eredményét. Évente megtartják a számlálást, ami nem jelenti azt, hogy az ország összes fedél nélkül élő emberéhez eljutnának. (Jövőre a népszámlálással párhuzamosan erre is kísérletet tesznek.) Leginkább azokat tudják számba venni, akik kapcsolatban vannak az ellátórendszerrel: vagy szállókon élnek, vagy ismerik őket az utcai szociális munkások.

Győri Péter azt is elmondta, hogy speciálisan hazánkra jellemző az, hogy a vidéki nagyvárosokban több hajléktalan él, mint Budapesten. A februári felmérés kimutatta, hogy a megkérdezett hajléktalanoknak csak 41 százaléka él a fővárosban. Szakemberek szerint ez azért jelent problémát, mert a fővárosban sokkal jobb az ellátórendszer, több a szálló.

A hajléktalanok számának növekedése is elsősorban vidéki jelenség. Budapesten viszonylag jelentéktelen, alig százfős emelkedést tapasztaltak, míg vidéken Győri szerint robbanásszerű, több száz fős volt a változás. Debrecenben, Pécsett, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon és Veszprémben többen alszanak a közterületeken, mint ahányan bejutnak a szállókra. Kiemelkedően magas a hajléktalanok száma a lakosság számához képest például Esztergomban, Miskolcon, Dunaújvárosban és Veszprémben.

Győri kiemelte: mindez csak a jéghegy csúcsa. Becsléseik szerint körülbelül 30 ezer hajléktalan él Magyarországon, Budapesten 8-10 ezren lehetnek.

– A fővárosban minden kétszázadik ember hajléktalan, télen a mentők minden ötödik betege közülük kerül ki - tájékoztatta a Népszabadságot Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője. A tapasztalatok szerint egy hajléktalannak negyvenszer nagyobb esélye van arra, hogy a mentők segítségére szorul, mint egy fedéllel rendelkezőnek. – A hajléktalanság egyszerűen életveszélyes – hangsúlyozta a szóvivő.

Azért, hogy a fedél nélküliek számának növekedését lassítsák, a Menhely Alapítvány hamarosan elindítja Kulcs-tartó programját. A cél, hogy még az úgynevezett lappangó időszakban segítsenek a bajbajutottakon, amikor még nincsenek az utcán, de már komoly krízisbe kerültek.

Jelenleg a 120 napnál hosszabb ideje adósságait nem fizető háztartások száma mintegy másfél millió. A hajléktalanellátó szervezetekhez is tömegesen fordulnak segítségért olyanok, akik még nem vesztették el a lakhatásukat, de az egzisztenciájuk megrendült. A lakásvesztés pillanataiban sokan esnek pánikba, tájékozatlanok, nem tudják, kitől milyen segítséget kaphatnának. Nekik nyújt az alapítvány telefonon elérhető konzultációt: a helyzetük felmérése után tájékoztatást kapnak a pénzbeli ellátásokról, jogi, pszichológiai, adósságkezelési tanácsokat adnak és a családdal közösen gondolkodva feltérképezik a lehetséges kivezető utakat, lakhatási lehetőségeket.