• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségügy: van esély a magántőke bevonására

Lapszemle Forrás: Népszava

Székely Tamás egészségügyi miniszter interjút adott a Népszavának.

A szaktárca vezetője ötven százaléknál nagyobb esélyt lát arra, hogy az ágazat átalakítását célzó kétéves programját elfogadja majd az Országgyűlés.

Az interjújában beszélt arról is: nem érzett politikai nyomást, mielőtt elkészítette volna az egészségbiztosítás átalakításának új koncepcióját; előzetesen semmiféle „megrendelés" nem érkezett. Úgy véli, nem kell tartani az ágazatban a magántőke bevonásától, ha megfelelő garanciát találnak arra, hogy az ellátást hosszú távon biztosítani tudják.

Orbán Viktor Habis László egri polgármesternek írt levelében kapcsolatban elmondta, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) honlapján olvasni lehet a Fidesz támogatását is élvező törvénytervezetet, amely azt tartalmazza, hogy az úgynevezett nemzeti egészségbiztosító működtetési formától függetlenül szerződést köthet bármilyen szolgáltatóval, amelyik bizonyos minőségi kritériumoknak megfelel. Ez volt az a törvénytervezet, amelyet az egészségügyi bizottság elé éppen a fideszes képviselők terjesztettek be. Székely nem érti, ha azért ír levelet Habis Lászlónak a pártelnök, mert Heves megyében éppen most zajlik a Markhot Ferenc Kórház privatizációjával kapcsolatos hercehurca, akkor hogyan lehetséges, hogy közben egy olyan törvényjavaslatot pártolnak, amely a magántőkét is beengedné a rendszerbe.

A tárca vezetője beszélt arról is, nem rég az ÁNTSZ megkezdte a kórházak szakmai ellenőrzését, de ezzel párhuzamosan az egészségügyi tárca a Magyar Kórházszövetséggel együtt az intézmények gazdálkodási helyzetét méri fel őszre. Egy pontos számot szeretnének látni az adósságállományról. A javaslatok között szerepel, hogy „jövőre induljon el az új egészségbiztosítási rendszer, bővítsük a szűrőprogramokat és erősítsük meg a háziorvosi ellátást. A tervek 2010-ig hat területet érintenek majd, köztük a már jelenleg is futó népegészségügyi programok megerősítését. Országosan bevezetjük a vastagbélrákszűrést és a szűréseket általánosságban is közelebb visszük a lakossághoz, a halmozottan hátrányos helyzetűekhez szűrőbuszok juttatják el a szolgáltatást".

Mindenképpen egyeztetni fognak a szakpolitikusokkal és a szakmával is. A koncepció addig is megtalálható az interneten, bárki elolvashatja, s e-mailen vagy a fórumon hozzászólhat. A társadalmi, szakmai, tudományos és érdekképviseleti szerveknek írásban is elküldték a javaslataikat, s augusztus közepére szeretnék lezárni az egyeztetéseket.