A pénzhiány miatt szakmai és gazdasági összefogásra készül a fejér megyei Szent György Kórház a térség kórházaival. Az intézményeknek annyira kevés a pénzük, hogy a betegellátás is veszély-be került. Emellett kidolgoztak egy újfajta modellt is a rendkívül hosszúra nyúlt szakrendelői várólisták lerövidítésére.
Székesfehérváron gyakran hallani, hogy mire itt bejut valaki egyes szakrendelésekre, már vagy nincs miért menni, vagy nincs kinek menni. Egy ultrahang vizsgálatra fél évet, vérvételre egy hónapot, hat hetet kell várni.
Csernavölgyi István, a Szent György Kórház új főigazgatója azt mondja: az a baj fő oka, hogy az előző években jelentősen alulfinanszírozták az ország egyik legnagyobb kórházát. "Ezek a kapacitások abszolút nem elégségesek a biztonságos betegellátáshoz, a fekvőbeteg-ellátás keretei között az országos átlag 80 százaléka jut a Fejér megyei betegekre, ezer főre lebontva. Ugyanez járóban pedig ötven százaléka az országos átlagnak."
Amíg a finanszírozás nem változik, addig saját erejéből próbál javítani a helyzetén a kórház egy új modell kimunkálásával. Ennek részeként szorosabb együttműködést terveznek Veszprém megyével, valamint különböző kistérségekkel, amelyeket a fő közlekedési útvonalak érintenek. Ez a Fehérvár központú szerveződés, amely a betegutak mentén alakul ki szakmai csoportosítások-kal, körülbelül egymillió ember ellátását fogja érinteni. A jövőben a vizsgálatokra is hamarabb be lehet majd jutni.
"A megye és a város összefogásában a városban ultrahang-szakrendeléseket indítunk, kihelyezett vérvételi lehetőségeket fogunk biztosítani, illetve hogy gyorsítsuk a betegellátást, informatikailag a jövő év elején össze fogjuk kötni a várost és a Fejér megyei Szendrő Kórházat. Ezek javíthatnak az amúgy elég nehezen kezelhető helyzeten."
Ahogy a főigazgató mondta, javulni fog a sürgősségi ellátás is. Ennek garanciája, hogy az alapellátó és a kórházi ügyelet egy helyen fog dolgozni.