Az allergia és az asztma egyre inkább női betegséggé válnak, és ugrásszerűen nő az emésztőrendszeri és májbajok száma is.
A várható átlagéletkor terén Magyarország lemaradása az európai átlagtól napjainkban a nőknél 4, férfiaknál 6 év. A lemaradás aránya Európától azonban csaknem tíz éve változatlan. Országon belül pedig mind inkább kirajzolódik a szegénységhez és a gazdagsághoz köthető betegségek térképe - hívja fel a figyelmet az Eurostat legutóbbi adatait boncolgatva a Civil Női Kormány elemzése, amelyet a napi.hu közölt.
A magyar nők egészségi állapotát górcső alá vevő összefoglaló leszögezi: köztudott, hogy a "gyenge" nők átlagban és általában hosszabb ideig élnek, mint a férfiak. A WHO adatai szerint 2012-ben 194 ország közül csak egy akadt (Tonga), ahol a születéskor várható élettartam magasabb volt a férfiaknál, mint a nőknél.
A várható élettartam Európában, az 1900-as években még mindkét nemnél 40 év alatt volt, ami egy évszázad alatt közel a duplájára, a férfiaknál 78, a nőknél 83 évre nőtt, amiben az orvostudomány fejlődése, az életkörülmények jelentős javulása, a szociális helyzet stabilitása egyformán jelentős szerepet játszik.
Magyarország lemaradása az európai átlagtól napjainkban a nőknél 4, férfiaknál 6 év. A lemaradás aránya Európától azonban csaknem tíz éve változatlan, pontosabban a magyar férfiaknál némileg talán csökkent a lemaradás, a nőknél viszont érdemben nem javult - figyelmeztetnek a szakértők.
A háziorvosok nyilvántartása szerint Magyarországon mind a férfiak, mind a nők leggyakoribb krónikus betegsége a magas vérnyomás, nincs jelentős különbség a férfiak és nők között a diabeteses és az alsó légúti kórok arányában sem. A keringési rendszer bajai, az allergiák és az asztma viszont egyre inkább női betegséggé válnak, az asztmás nők száma az elmúlt 10 évben megháromszorozódott. A nők között jelentősen, szinte ugrásszerűen növekszik az emésztőrendszeri és májbajok száma is.
További részletek a weboldalon.