Második alkalommal rendezték meg Nyíregyházán a Magyar STD Társaság Regionális Tudományos Ülését.
A Szabolcs-Szatmár-Beregi Bőr- és Nemibeteg-gondozó kiemelten fontos szerepet játszott és játszik a nemibetegek és az egyéb, STD-ben szenvedő betegek ellátásában. A megyei Bőr- és Nemibeteg-gondozó évente mintegy 27 ezer esetet lát el. Az elmúlt 5 évben a betegforgalom 60 százalékkal emelkedett - mondta dr. Együd Katalin, a Jósa András Oktatókórház Bőr- és Nemibeteg-gondozó Intézetének vezető főorvosa.
- A 2008-as év krónikájához tartozik, hogy abban az évben 50 szifiliszes beteget kezeltünk, ami kimagaslóan nagy szám - tette hozzá a főorvos. Az okok között megtalálható a határon átnyúló prostitúció és a promiszkuitás mellett (a partnerek gyakori váltogatása) a nem megfelelő védekezés is. A szifiliszes betegek száma az elmúlt két évben már csökkenő tendenciát mutat, amely a 2008-as évben a bőrnemibeteg-gondozó intézet által végzett kihelyezett szűrővizsgálatoknak és az eredményes kontaktuskutatásnak, illetve kezelésnek köszönhető.
A gonorrhoeas (tripper) esetében az megbetegedések száma az országos átlaghoz hasonlóan emelkedik. Együd Katalin elmondta: eddig a megyében nem nagyon volt HIV-pozitív eset, jelenleg 22 ilyen beteg van, akik közül négyet látnak egy a nyíregyházi gondozóban. A szifiliszes és a gonorrhoeas esetek ellátásában a ma még meglévő bőr- és nemibeteg gondozó hálózat kulcsszerepet játszik. Ennek megfelelően a betegek kivizsgálása, kezelése, gondozása egységes elvek alapján történik.
Ezzel szemben az összes többi nemi érintkezéssel terjeszthető fertőző betegségeknél az interdiszciplinaritás miatt sem a kivizsgálás, sem a kezelése nem azonos elvek és kezelési sémák alapján történik. Érthető tehát, hogy egyre nagyobb az igény a szakmai konszenzus alapján történő hatékony együttműködésre.