Vizsgálja a szakállamtitkárság, kinek és miért állt érdekében a Lipót bezárása 2007-ben – tájékoztat a Magyar Hírlap.
Nincs már esély arra, hogy teljesüljön a pszichiáterek vágya, és pontosan négy évvel az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása után, április elsején új intézmény nyíljon meg. A szakma ennek ellenére várja, hogy az intézmény egykori dolgozói ismét együtt gyógyíthassanak.
Németh Attila, az Országos Pszichiátriai Központ szakmai vezetője úgy fogalmazott, a rendszerben még utolérhető orvosok, nővérek „ugrásra készen állnak". A szakorvos szerint több szempontból is sürget az idő. Bár sok lelki beteg más kórházakban változatlanul megkapja a szükséges kezelést, és megmenekült a pszichiátriai gondozóhálózat is, a Lipót bezárása a mai napig megoldatlan gondot jelent.
Nem javult az ellátás színvonala, a gyógyítók átlagos életkorának emelkedése és az utánpótlás hiányosságai a szakma kiüresedésének veszélyét hordozzák, nem szólva a nemzetközileg elismert kutatómunkáról.
A Lipót megszűnése óta nem csökkent a betegek száma, sőt olyan kórképek maradnak kezeletlenül, mint amilyen a játékszenvedély. Növekszik a függőségtől szenvedők, a droghasználattal összefüggő súlyos pszichiátriai betegséggel küzdők, valamint az önkontrollra képtelen gyermekek száma is.
Az egészségügyi államtitkárságnál közölték, a tervezett országos intézet kialakításának időpontját akkor határozzák meg, ha a végleges szakmai koncepciót tartalmazó előterjesztést elfogadja a kormány. Annyi bizonyos, az országos intézetet mindenképpen Budapesten alakítják majd ki, itt lehet ugyanis kellő számban szakembert biztosítani a feladathoz. A konkrét helyszínt a tárca még nem jelölte ki.