• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Esélyegyenlőség a tudós nőknek

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Magyarország alig jutott tovább a téma fontosságának deklarációjánál.

Egyre több rendezvényen képviselteti magát a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE), ami azt mutatja, hogy mind aktívabban végzi munkáját. Alapítói az esélyegyenlőség biztosítását tűzték ki célul a kutatás-fejlesztés területén, mert úgy vélik, hogy ez a társadalom és a gazdaság működésének fontos záloga.

Az egyesület küldetése a nők tudományos munkájának, karrierépítésének és tudományos érdekképviseleti szerepének növelése és támogatása - mondta el Groó Dóra, a 2008-ban alakult NaTE elnöke.

Két éve azért döntöttek az egyesület létrehozásáról, mert miközben az Európai Unió számos intézkedést hozott és konkrét akciókat indított a nők esélyegyenlőségének - nemcsak a kutatás-fejlesztés és az innováció (k+f+i) területén történő - növelésére, addig Magyarország alig jutott tovább a téma fontosságának deklarációjánál.

Európában a női kutatók aránya az EU27-ben 21 százalék, az EU15-ben pedig 31 százalék, így összességében is alulreprezentáltak, de különösen szembetűnő ez a műszaki és természettudományoknál, az informatikában, a technológia területén, egyes foglalkozástípusokban, szektorokban és nagymértékben a vezető pozíciókban.

Alacsony a részvételük a tudomány döntéshozó testületeiben, a kutató-fejlesztő helyek irányításában, valamint a kutatási projektek vezetésében. Pozitív akciók szükségesek a kedvező fordulat érdekében, különösen azokon a területeken, ahol (nemtől függetlenül) nagy az emberierőforrás-szükséglet - indokolta növekvő aktivitásukat az elnök. Honlapjukon (www.nokatud.hu) és rendezvények sorával igyekeznek felhívni a figyelmet a lehetőségekre, rendszeresen pályáznak a hatékonyabb munka érdekében, és kapcsolatot alakítottak ki a kontinensen több szervezettel, így például a Kutató Nők Európai Platformjával (EPWS), valamint a Nők és Technológia Európai Központtal (ECWT).

Terveik közt szerepel az ipari kutatásokban részt vevő nők helyzetének feltérképezése, valamint egy országos kutatói hálózat kialakítása, regionális központokkal.