• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fejcserék lehetnek az egészségügyben

Lapszemle Forrás: Népszava

Tarlós István főpolgármester december 8-ra magához hívatta a budapesti intézményvezetőket.

Elfogadhatatlannak nevezte a Semmelweis Tervben megfogalmazott kormányzati szándékot Kovács Ferenc. A Vas megyei közgyűlés fideszes elnöke visszautasította, hogy a koncepció alapján két részre bontanák Vas megyét: az egyik fele Győrhöz, a másik pedig Zalaegerszeghez tartozna, mint nagytérségi ellátóközponthoz, így ugyanis nem lehetne központi intézmény a szombathelyi Markusovszky Kórház. Kovács Ferenc úgy nyilatkozott, hogy, véleménye szerint olyan fokú ismerethiányra utal a tervezetben leírtak köre, amelyet semmilyen mértékben nem lehet elfogadni.
Mivel a terv csupán munkaanyag, véleménye szerint jó esély van arra, hogy a koncepció változzon.

A dokumentumokból kiolvasható, hogy a súlyponti kórházak megszüntetését követően új betegellátási struktúrát építenének ki. A vitairat által vázolt elképzelés szerint a 2007-es egészségügyi reform óta - a többi között - átláthatatlansága miatt kritizált rendszert most még bonyolultabbá tennék.


Az országot 1-1,1 millió lakosonként 9 nagy ellátási körzetre osztanák, amelyben öt-szintű betegellátási modellt alakítanak ki. Ezeken a területi egységeken belül lennének városi és megyei kórházak, nagytérségi, valamint országos szakmai központok. Létrehoznák az Állami Egészségszervezési Központot és az ehhez tartozó nagytérségi egészségszervezési igazgatóságokat is, melyek feladata, hogy megszervezzék a betegek irányítását a rendszerben és összehangolják a kórházak kapacitásait. A struktúra megvalósítása érdekében egyébként reális elképzelés az államosítás is, hiszen ezzel elkerülhetnék a helyiek beleszólását a döntésekbe.

Nem mindegy azonban, ki az a "renitens", aki nem képes az együttműködésre. Miután már 2006-tól az önkormányzatok jelentős részét a Fidesz uralta, éppen ezek a helyi erők akadályozhatták meg a szocialista-szabad demokrata kormányok ágazati reformelképzeléseit is. Most is jelentős ennek az esélye, hiszen a Fidesz ügyvezető alelnöke, Kósa Lajos által vezetett Debrecen az országban szinte elsőként valósította meg az egészségügyi holdingba szervezést. De ilyen Szabolcs-Szat­már-Bereg megye is, ott is saját erőből alakították ki a közös ellátórendszert. Országszerte sok fi­deszes helyhatóság megpróbálkozott ezzel a módszerrel, és erre készülnek a kormánypárti erők a nemzet "visszaszerzett" fővárosában is.

Pesti Imre, az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő 12 intézményt holdingba vonná - egy nemrégiben rendezett konferencián pedig már a holdingosítás folyamatának elindulásáról és 2012-es befejezéséről beszélt. Az államtitkárság Semmelweis Terve azonban a fővárost nem egy önálló egészként kezeli, hanem három részre bontaná, így más megyékkel összevonva, külön-külön régióhoz tartoznának a budapesti kórházak. Ebbe a fővárosi önkormányzat kevéssé nyugodhat bele, emiatt a tervvel egyetértő szakmai vezetők, kórházigazgatók is aggódhatnak.

A Népszava úgy értesült, Tarlós István főpolgármester december 8-ra magához hívatta a budapesti intézményvezetőket. Ha a találkozót leváltások követik, joggal merülhet fel a gyanú, hogy a főváros fideszes vezetésének keze van a dologban.