• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Feleslegesen fizetett ÁNTSZ-esek

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Pénzkidobásnak tartja a Fidesz, hogy az Egészségügyi Minisztérium megbízási szerződés alapján fizetett egyes ÁNTSZ-es vezetőknek az újinfluenza-világjárvánnyal összefüggő tevékenységükért.

Egészen a hónap végéig szól Bujdosó László Veszprém megyei tiszti főorvos Egészségügyi Minisztériummal kötött megbízási szerződése. Azért fizetik április végéig a szakembert, hogy részt vegyen a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium infrastruktúra-felkészítő tevékenységében, és emellett közreműködjön a H1N1-világjárvánnyal kapcsolatos útmutató, illetve egyes vállalatok ezzel kapcsolatos terveinek elkészítésében. A világjárvánnyal foglalkozó bizottság elnökeként pedig elvégezze a testület koordinálását is. Szerződését 2008. január elsején kötötték, s annak lejártáig bruttó 3 millió forintot fizetnek neki - tájékoztat a Magyar Nemzet.

Mindez abból az adatsorból derül ki, amelyet nemrég tett közzé az interneten az egészségügyi tárca. Kormányrendelet írja elő ugyanis az ötmillió forintos értékhatár alatti szerződések nyilvánosságra hozatalát.

Molnár Kornélia helyettes országos tiszti főorvos is megbízási szerződés alapján dolgozott a minisztériumnak. Őt a H1N1 elleni védőoltás elosztásával összefüggésben bízták meg logisztikai feladatok elvégzésével. Szerződését tavaly októberben öt hónapra kötötték, és bruttó kétmillió forintot kapott. Arra a kérdésre, miszerint ezek a tevékenységek nem tartoznak-e az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) feladatai közé, a szaktárca azt a választ adta: 2009 tavaszáig hasonló méretű pandémia, mint a H1N1-járvány, nem volt tapasztalható sehol a világon. A védekezés leghatékonyabb módját a védőoltás jelenti, ezért az oltóanyagok jól szervezett, gördülékeny elosztása érdekében miniszteri megbízott kijelölésére került sor. Molnár Kornélia lett a felelős azért, hogy a tízezer oltóhelyre zökkenőmentesen jussanak el a vakcinák.

A minisztérium álláspontja szerint ez nem tartozik a helyettes országos tiszti főorvos munkahelyi feladatai közé. Mint ahogy Bujdosó László regionális tiszti főorvos járványügyi védekezési munkabizottságban végzett munkája sem. A tárca szerint a regionális tiszti főorvosi feladatait az ÁNTSZ-ről szóló kormányrendelet szerint végzi, amelybe nem tartoznak bele az Egészségügyi Minisztérium által kötött megbízási szerződés keretében ellátott tevékenységek. Ezért kellett a munkákra megbízási szerződést kötni velük - hangsúlyozta a minisztérium. A tárca szerint a katasztrófák elleni védekezésről szóló jogszabályok szerint jártak el.

Horváth Zsolt, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja közölte, feleslegesnek tartja, hogy ezeket a feladatokat külön szerződés alapján végeztették el az ÁNTSZ egyes szakembereivel. A politikus ezt pénzkidobásnak tartja, szerinte ezeket a feladatokat a tisztiorvosi hivatalnak saját szervezetén belül kellett volna ellátnia. Nem értik, miért kellett az ÁNTSZ-t ilyen szinten bevonni az oltóanyag-kiszállításba, azt szerinte - mint ahogy már korábban többször megfogalmazták - a gyógyszer-nagykereskedők sokkal jobban, gördülékenyebben meg tudták volna oldani.

Az ötmillió forint alatti szerződésekből kiderül: a minisztériumban az ügyiratforgalom regisztrálására és könyvelési feladatokra is szerződtek. De külön tanácsadók kezelték - egyenként akár több millió forint értékben - a tárcához érkező lakossági megkereséseket, vagy szakértőként segítettek a tájékoztatásban. Több mint kétmillió forint értékben kötöttek szerződést közbeszerzések előkészítéséhez és lebonyolításához adott szakmai tanácsadásra. Gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos szakértői feladatok ellátására is több mint egymillió forintot fizetnek. A szintén nemrég közzétett, ötmillió forintos értékhatárt meghaladó szerződésekből kiderül, hogy több ügyvédi irodával is szerződést kötött a tárca.