A román egészségügyi intézményekben négy éve használják ezt a típusú, ázsiai gyártmányú egészségügyi segédeszközt.
Románia százötven kórházából vontak be az egészségügyi hatóságok Kínából importált sebészi fonalat, mert az eddigi vizsgálatok szerint a fertőzött varróanyag okozta egy kismama halálát.
A román egészségügyi intézményekben négy éve használják ezt a típusú, ázsiai gyártmányú egészségügyi segédeszközt. Romániai orvosok szerint nem zárható ki, hogy több ezer, az elmúlt időszakban műtött pácienst fertőzhetett meg az országba Kínából bevitt sebészi fonal. A bukaresti egészségügyi minisztérium a napokban rendelte el ezeknek a varróanyagoknak a lefoglalását, miután az előzetes vizsgálatok szerint fertőzött sebészcérna miatt hunyt el egy 28 éves kismama.
Elena Carmen Ghita mesterséges megtermékenyítés útján, császármetszéssel hozta világra gyermekét augusztusban a román fővárostól nem messze fekvő Calinestí városában, de már a szülés után néhány órával erős hasi fájásra és rosszullétre panaszkodott. Antibiotikumos kezelés után az asszonyt ismét megműtötték a helyi kórházban, állapota továbbra sem javult, ezért a bukaresti sürgősségi kórházba szállították. Életét az újabb sebészi beavatkozással sem sikerült megmenteni, a szepszis miatt a kismama szíve és légzése leállt. A tragédia nyomán elrendelt előzetes vizsgálatok alapján az Arges megyei közegészségügyi hatóság megállapította, hogy a páciens halálát a császármetszésnél bevarrásra használt, kínai sebészi fonal okozta, a varróanyag a Bacillus Cereus elnevezésű baktériumtól fertőződött.
Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter elrendelte az orvosi eszköz bevonását, az ügyben felállított vizsgálóbizottságot pedig arra utasította: mérje fel, hány páciensnél használták a kínai sebészi fonalat, illetve jelentkezett-e náluk is fertőzés. A szaktárca jóváhagyásával Romániába 2004 óta importálnak varróanyagot Kínából. A romániai incidensek miatt a kínai gyártó és a romániai importőr nagy-britanniai és németországi laboratóriumokba küldött mintát a sebészi fonalból, az eredmény egy héten belül várható. Ovidiu Butuc, a marosvásárhelyi sürgősségi kórház igazgatója szerint csak az erdélyi megyében nemrég műtött és a kínai cérnával összevarrt páciensek vannak veszélyben.