• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fizetés van. És felelősség?

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A Diagon H1N1-vírustesztjét az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) alkalmatlannak találta, mégis alkalmazzák az egészségügyben.

Ennek kapcsán sem a minisztérium, sem az ÁNTSZ, sem az Egészségügyi és Közigazgatási Engedélyezési Hivatal (EEKH), sem a kőbányai Bajcsy-Zsilinszky kórház nem tiltotta be, illetve nem indított azonnali eljárást annak érdekében, hogy a használhatatlan anyagot vonják ki a forgalomból, így a minisztérium nem függesztette föl a H1N1-teszt forgalmazását. Nem utasította a szoros ellenőrzése alatt tartott ÁNTSZ-t a legszigorúbb vizsgálatra. Nem kezdeményezte az EEKH-nál sem, hogy végre kezdje már meg a hetekkel ezelőtt beígért piacfelügyeleti eljárását. A minisztérium álláspontjára váró EEKH ezért nem indította el a folyamatot, ami pontot tehetne az egész magyar egészségügyet lejárató botrány végére.

A Bajcsy-Zsilinszky kórház az az intézmény, amely a Diagon tesztje mellett hivatalosan is letette az álláspontját, s amelyre a cég a teszt használata érdekében hivatkozik. Kiderült azonban, hogy a kórháznak a referenciaigazolás kiadására nem volt jogosultsága, illetve hogy az azt aláíró laborvezető Kálmán Zsuzsa Kern József egyéb üzleteiben is közreműködik. Ez pedig felvetheti - legalább - az összeférhetetlenség gyanúját.

Pesti Imre, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa azt mondta, hogy „kezdeményezést tett az ügyben a kórháznál és a főváros illetékes bizottságánál". Némi érdeklődés után azonban hamar kiderült, hogy semmilyen érdemi intézkedést sem tett. Mindez jelzi, hogy a kórházban a betegek szempontjából az eddig észleltnél is súlyosabb a bizalmi válság. A kórház felújítására az elmúlt pár évben több mint tízmilliárd forint közpénzt költött a főváros és az állam, az intézmény hivatalos céljai mégis éles ellentétben állnak azzal, hogy a betegek vizsgálata nyomán olyan igazolást állított ki jogosulatlanul, amelynek nincs meg a szakmai fedezete.