• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fizetni kellene az AIDS-gyógyszerért

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Újabb, súlyos betegségre szedett gyógyszereknek szűnhet meg az ingyenessége.

Újabb, súlyos betegségre szedett gyógyszereknek szűnhet meg az ingyenessége – tájékoztat a Magyar Nemzet. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) elképzelése szerint a HIV/AIDS kezelésére szolgáló orvosságokért is fizetni kellene, dobozonként 300 forintot. A készítményekhez továbbra is százszázalékos társadalombiztosítási támogatás járna, de a finanszírozási kategóriája megváltozna.

Ezek a medicinák eddig külön keretbe tartoztak, a betegek mindig a kezelőintézményben kapták kézhez az orvosságot, ingyenesen. A HIV/AIDS kezelésére szolgáló szerek a tervek szerint a külön keretből átkerülnének a patikai forgalomba, ahol a betegeknek dobozonként 300 forintot kellene értük fizetni. Az egészségbiztosító szerint ez havonta - két dobozzal számolva - hatszáz forintos kiadást jelentene, amit nem tartanak jelentősnek ahhoz képest, hogy egy páciens gyógyszereihez havonta átlagosan több mint 200 ezer forintnyi támogatást adnak.

Az OEP sajtóosztályán elmondták, mindez a betegek érdekében történne, hiszen igazságosabb hozzáférést, gyorsabb ellátást, rugalmasabb kezelési lehetőséget tenne lehetővé számukra. Döntés még nem született.

Szlávik János, a HIV/AIDS-betegeket ellátó Szent László Kórház főorvosa annyit mondott: az egyeztetések jelen állása szerint csak az intézmény belső patikájában válthatnák ki a fertőzöttek a készítményeket. A viszonylag kis számú beteg miatt egyelőre nem látják szükségét annak, hogy minden patika tartson ezekből a drága gyógyszerekből.

Az elmúlt időszakban a legsúlyosabb betegségekre szedett gyógyszerek, így a sclerosis multiplex kezelésére használt készítmények vagy a növekedési hormonok is sorra kerültek ki a különkeretes támogatási kategóriából, s kerültek át a kórházi vagy a patikai finanszírozásba. Utóbbi esetében megszűnt a készítmények teljes ingyenessége, hiszen a patikákban dobozonként 300 forintot kell fizetni a száz százalékban támogatott medicinák után. Az OEP korábbi indoka szerint a finanszírozás számos nehézséget jelent. A változással az ellátás nem függne közvetlenül a következő évi költségvetés elfogadásától. Ráadásul egy-egy új terápiás alternatíva támogatásával nem kellene megvárni a következő beszerzési ciklust.