• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fővárosi kórházak: távol marad a Fidesz a szakmai egyeztetéstől

Lapszemle Forrás: Népszava

Az MSZP segíteni akar a Fidesznek, hogy kimozduljanak a döntésképtelen helyzetből.

Változatlan formában beterjeszti az MSZP az áprilisi közgyűlés elé a Budapesti Egészségügyi Modellt (BEM), amelyet az előző városvezetés idején a szocialisták mellett még a Fidesz-KDNP képviselői is támogattak - jelentette be Horváth Csaba, miután tárgyalt a szakma képviselőivel. A frakcióvezető elmondta, a pártja által szervezett egészségügyi kerekasztal-beszélgetés az első állomása volt annak a tárgyalássorozatnak, mellyel az MSZP nyitni igyekszik a szakmai szervezetek felé, és segíteni őket, a következő hónapokban pedig újabb és újabb érdekegyeztetéseket szerveznek majd. Horváth a résztvevőkről annyit mondott: kórházigazgatók és több egészségügyi szervezet képviselői is megjelentek, a kormány, illetve a fideszes városvezetés azonban semmilyen formában nem kívánt tárgyalóasztalhoz ülni a szakmával és az ellenzékkel. Éppen ezért a jelenlévők védelmében nem hozzák nyilvánosságra a nevüket, mert nem akarják kitenni őket annak, hogy esetleg elveszítsék munkájukat.

Az érdekegyeztetésen információk szerint a szakmai képviselők egyöntetűen kifogásolták, hogy a Fidesz-kabinet a fővárosban és országosan sem egyeztet velük. Egyetértettek abban, a betegellátó rendszer átalakításra szorul, ésszerű és hosszú távú racionalizálásra van szükség, de ezt az összes érintett fél bevonásával kellene kidolgozni. Ezzel szemben valós tárgyalások nem voltak, javaslataikra, szakmai koncepcióikra nem tart igényt sem a budapesti vezetés, sem pedig Szócska Miklós és államtitkársága. Ők a szombati kerekasztalon sem jelentek meg, nem is képviseltették magukat, pedig az államtitkár hónapok óta azt hangoztatja, hogy minden döntése előtt a szakmával fésüli össze az elképzeléseket. Ehhez képest eddig egyetlen szakmai szervezet véleményét sem kérték ki a 12 budapesti tulajdonú kórház állami gondozásba adásával kapcsolatban.

Horváth Csaba elmondta, azért nyújtják be a korábbi, a kórházak integrációjára épülő modellt, hogy segítsenek a város vezetőinek „kimozdulni" a döntésképtelen helyzetből. Emlékeztetett arra, hogy a fővárosi közgyűlés az őszi önkormányzati választások után a korábbi, évek óta a pártok között is konszenzusos modelljavaslatot levette a napirendről, ám új koncepciót azóta sem tett le az asztalra. Horváth szerint egy év kormányzás és fél év önkormányzati vezetés után még mindig nem lehet tisztán látni, mit akar tenni a Fidesz a fővárosi egészségügyi intézményekkel, kizárólag titokban megkötött alkukról lehet hallani.

Arra is emlékeztetett: a BEM-et ő maga illetékes főpolgármester-helyettesként három éven át egyeztette a szakmával, valamint a jelenlegi kormánypárttal. A szakmailag megalapozott elképzelés az önkormányzati tulajdonú kórházak gazdasági társulásával, közös beszerzésével takarítana meg forrást a fővárosiak betegellátása számára. A helyi beszerzési társulásokat a Szócska Miklós-féle Semmelweis Terv is támogatja, így érthetetlen, miért akar a kormányzat keresztbe tenni ennek, és miért kell állami kézbe venni a budapestiek -jelentős ingatlanvagyont jelentő - intézményeit.

Horváth Csaba kiemelte: az MSZP senkinek sem lesz partnere abban, hogy lerombolják a fővárosi egészségügyi hálózatot, abban azonban bárkivel szívesen együttműködnek, hogy javítsák az ellátást és ésszerűsítsék a struktúrát. Éppen ezért a szocialisták frakcióvezetője sajnálatát fejezte ki, hogy a főváros vezetésének és a kormánynak nem áll szándékában erről tárgyalni. Mint mondta: a Fidesz magáról állított ki szegénységi bizonyítványt távolmaradásával, a kerekasztalnál ugyanis azok a szakmai képviselők ültek, akik hónapok óta türelmesen várták, hogy kikérjék a véleményüket.