• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerből spájzol a lakosság?

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Az OEP szerint a gyógyszerkassza tervezett egyenlege és a valós kiadások között a vártnál nagyobb az eltérés.

A vártnál nagyobb volt a gyógyszerár-támogatásra szánt állami kassza kiadása az év első harmadában, ami felveti, hogy nem dönt-e a tervezettnél is komolyabb gyógyszerpiaci megszorításokról a kormány.

Korábban Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: az idén 17-22 milliárd forintos kiigazításra – az erről szóló kormányzati anyagban már 26 milliárd szerepel – lesz szükség ahhoz, hogy a 2011-re tervezett 345 milliárd forintos gyógyszerkassza tartható legyen. Elmondása szerint a kiadások „kordában tartásának" azért van különösen nagy jelentősége, mert ez a feltétele annak, hogy a költségvetésben szereplő 15 milliárd forintos „puffer" megnyíljon az ellátórendszer számára.

Csakhogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a gyógyszerkassza tervezett egyenlege és a valós kiadások között a korábban vártnál nagyobb az eltérés. Áprilisban például a 28,629 milliárd forintos előirányzathoz képest 35,674 volt a tényleges kiadás, ami 24,6 százalékos többletet jelent. Az év első négy hónapjának egészét vizsgálva valamivel kedvezőbb az egyenleg. A tervezett 114,515 milliárd forint helyett 127,523 milliárdot fizettek ki ártámogatásra, ami 11,4 százalékos eltérést jelent.

Ha az első négy hónap tendenciája érvényesülne az év hátralévő időszakában is, s nem történne semmilyen intézkedés, akkor december végére akár 39 milliárd forint is lehetne a túlköltés a tervezetthez képest.

Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy amikor szóba kerülnek a gyógyszerpiaci megszorítások, akkor a lakosság rendre spájzolni kezd – még a vényköteles, tb-támogatott szerekből is –, többek között ezért is emelkednek a vártnál nagyobb mértékben az állami kiadások. Márpedig most már hónapok óta napirenden van a gyógyszerpiaci kormányzati megszorítócsomag, amely három év alatt 120 milliárd forintot vonna ki a kasszából. A 120 milliárd forintot ráadásul az idei évre tervezett 345 milliárd forintos keretből kell elvonni, tehát ezen túl értelmezendő az idei kiigazítás.