Akár négyszáz patika mehet csődbe mivel az idei költségvetésből törölték a korábban számukra nyújtott állami támogatást.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint akár négyszáz patika mehet csődbe mivel az idei költségvetésből törölték a korábban számukra nyújtott állami támogatást. Sok gyógyszertár ingyen sem kellene a nagykereskedelmi láncoknak, mert csak veszteséget termelnének – teszi hozzá Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetségének elnöke. A gondot a 2006-ban törvénnyel engedélyezett patikaalapítási liberalizáció okozta.
Hatására három év alatt 412-vel, 2407-re nőtt a gyógyszertárak száma, miközben az árréstömeg tetemesen csökkent, hiszen az évente beváltott receptszám 150 millió körül maradt. Mivel az árrés a patikák egyetlen jövedelemforrása - leszámítva a kozmetikai áruk forgalmazását -, sokan nem tudják határidőre fizetni a nagykereskedőktől megrendelt gyógyszereket, akiknek azonban ki kell fizetniük a gyártók számláit. Sőt a patikák mellett a kórházak is egyre gyakrabban kérik a számlák kifizetésének átütemezését, bár ezek az intézmények januárban - valószínűleg az OEP-től kapott többletforrások hatására - elkezdték ugyan a lejárt számlák kiegyenlítését, ám a tartozásuk most ismét eléri a három-négy hónappal ezelőtti szintet.
Mivel a nagykereskedők a patikáknál is tartozásnövekedést tapasztaltak, szigorú intézkedéseket vezettek be. Egy-két napos türelmi időt szabtak meg a számlák kiegyenlítésére, esetenként hitelkeretet állapítanak meg, amely fölött hiába is rendel a gyógyszertár, nem szállítanak a számára.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például a patikák felének már csak készpénz ellenében szállítanak a nagykereskedők - erősítette meg a szövetség elnökének állítását a kamara elnöke. Horváth Tamás szerint korábban közel 600-700 gyógyszertárat segített ki az állam havonta 50-150 ezer forint vissza nem térítendő támogatással, annak érdekében, hogy a kistelepüléseken élők is elérhető távolságban hozzájussanak a gyógyszerekhez. Ebben az évben azonban megszűnt a támogatás, kizárólag a nagy forgalmú patikáktól beszedett, évi 200 millió forint körüli szolidaritási adóra számíthatnak. Ám ez a gyógyszervásárlások miatt bizonytalan, valamint a negyedévek végén derül csak ki, mennyi pénzt oszthatnak szét közöttük.
A kamara a költségvetés tervezésekor jelezte: a lakosság ellátása is bizonytalan lesz, ha megvonja az állam a támogatását. Horváth Tamás úgy látja: az előző évek kudarcba fulladt kezdeményezései miatt nincs értelme a jelenlegi kormányzattal tárgyalniuk, de azt reméli, a hónapok múlva felálló új kormány nyitott lesz a gondjaikra.