Minden ember annyi idős, amennyit az erei mutatnak, az artériáink életkora nem szükségszerűen egyezik meg a biológiai életkorunkkal.
Ebből a különbségből komoly egészségi kockázatok adódhatnak, ezek "leleplezését" szolgálja a az az arteriográf, amelyből 300 "dolgozik" Magyarországon és 250 külföldön. Ennek a kis műszernek a legújabb változatával egy méréssel, két perc alatt kiderül, hol is tart az ember az "artériás életkorban".
Csuka Domokos, a gyártócég ügyvezetője tolmácsolta a téma nemzetközi szakértőinek állásfoglalását, mely szerint ennek az életkornak a mérése áttörést hozhat a szív- és érrendszeri halálozás elleni küzdelemben, az infarktus, a stroke és a perifériás érbetegség megelőzésében. Magyarországon az összes halálozás felét és a munkaképesség elvesztésének közel harmadát még mindig a szív-ér rendszeri betegségek okozzák. Az emberek többnyire úgy tekintenek erre a betegségcsoportra, mint végzetszerű, elkerülhetetlen eseményre. Ráadásul nálunk még mindig nem közismert az a tény, hogy a nők már nagyobb számban halnak meg szív- és érrendszeri problémák miatt, mint a férfiak.
A kezeletlen magas vérnyomás, az elhízás, a helytelen táplálkozásból eredő cukorbetegség és a dohányzás a súlyos kockázati tényezők közé tartozik. A veszély jeleit, nagyságát ez a kis készülék azonnal megmutatja. Akinek már van valamilyen szívbetegsége, annak nem, de az egyelőre panaszmentes embereknek annál inkább javasolható a vizsgálat, mert a végzetes eseményekhez vezető érelmeszesedés hosszú ideig tünetmentes maradhat, és a leghatékonyabb ellenlépéseket megtenni a betegség korai szakaszát felismerve lehet. Csuka Domokos szerint az állapotfelmérés segít az orvosnak a valós kockázat megítélésében, a kezelés megválasztásában, az ellenőrzésben. "Az ideális az lenne, ha minden háziorvos rendelőjében lenne arteriográf.