A rákbetegség utolsó szakasza sok szenvedéssel teli, így sok empátiát, odafigyelést igényel.
A jövő évtől kezdve a végső stádiumban lévő betegekkel foglalkozók oktatására indít paliációs képzést a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma, továbbá épül egy hospice-ház is mondta el a központ elnöke, Paragh György. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente 150 ezer ember hal meg hazánkban, akik közül 33 ezer főnél diagnosztizálnak rákot. E betegség utolsó szakasza pedig sok szenvedéssel teli, így sok empátiát, odafigyelést igényel orvostól és családtól egyaránt.
A szinte minden családot érintő probléma kezeléséhez a Debreceni Egyetem szellemi-kulturális kisugárzásával és az orvostudományi kar professzionális tudásával egyaránt hozzá kíván járulni - közölte az új képzés kapcsán Fábián István, a Debreceni Egyetem rektora. Az utolsó stádiumban lévő daganatos betegek különleges kezelésére már most is nyílik lehetőség mivel a Kenézy-kórházzal közösen egy otthoni ellátási csoportot működtet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC).
Hazánkban még nincs kialakult intézményi rendszere a halál előtti szakasz ellátásra, így csak a betegek 16 százaléka tölti élete utolsó részét a hospice-otthonban. Törvény írja elő, hogy a betegek végstádiumban nyújtott ellátásának ingyenesnek kell lennie, ám a finanszírozásról csak részben gondoskodik a törvényalkotó.