Nincs példa a megkérdezettek körőben arra, hogy egy kormányszerv mondja meg, mely médiumokat engedhetik be a kórházakba.
Sehol nincs a magyarországihoz fogható kormányzati kontroll az egészségügyi dolgozók sajtónyilatkozataival, a Covid-helyzet bemutatásával, a kórházi-ápolási munka nyilvánosságával kapcsolatban – ez derült ki az öt országban, ahol a Népszava körkérdésben érdeklődött. Annak néztünk utána, van-e még olyan ország, ahol egy központi kormányszerv dönti el, ki kérdezhet meg egy orvost, ő miről beszélhet, vagy ahol kizárólag az állami média készíthet erősen cenzúrázott kórházi beszámolókat.
– Észtországban minden egészségügyi intézmény önállóan szervezi a médiakapcsolatait, beleértve azt is, hogy milyen médiakiadványokkal és milyen feltételek mellett kommunikál. Az állam ezt semmilyen módon nem szabályozza – írta a Népszava megkeresésére az észt egészségügyi minisztérium sajtóosztálya. Romániában szintén a kórházak kompetenciája a sajtó kezelése. A román egészségügyi minisztérium válaszában azt is egyértelművé tette, hogy a sajtó jól bejáratott csatornákon keresztül szervezhet tudósításokat a kórházakból, ahol kísérő személyzetet is biztosítanak a stáboknak. (Tavaly a Népszava is tudósíthatott a határ közelében lévő romániai intézményekből).
– A kórházak operatív üzemeltetésbe az állam semmilyen módon nem szól bele, ideértve a sajtóval történő kapcsolattartást is – válaszolták a Népszavának a finn egészségügyi minisztériumnál. Az ottani tárcának annyira nincs dolga a kórházi sajtómegkeresésekkel, hogy egyből a területileg illetékes egészségügyi körzetekhez irányítottak minket. A Helsinki Egyetemi Kórháztól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a médiakapcsolatok teljes egészében ezeknek a kórházi központoknak a hatáskörébe tartoznak.
A teljes cikk a nepszava.hu portálon olvasható.