Akár három év börtönt kockáztat az, aki mentődolgozóra támad.
E hivatás gyakorlói, mint közfeladatot ellátó személyek, kiemelt védelmet élveznek, ám eddig elnézőek voltak a durváskodókkal. Mostantól azonban minden incidens után rendőrségi feljelentést tesznek.
- Az ellátás biztonságát, a magunk épségét és hivatásunk méltóságát is szem előtt tartva hozta meg ezt a döntést a szolgálat - mondta Kárász László vezető megyei mentőtiszt, aki szerint az egészségügyi dolgozók közül ők azok, akik az első vonalban szolgálnak, s így a legtöbb atrocitást is munkatársaik szenvedik el. A fizikai erőszakot elkövetőt minden esetben feljelentették, ám a fenyegetőt, szidalmazót nem mindig, mert az nehezen bizonyítható. A mentőtiszt hozzátette, szerencsére a megyében ritkán emelnek kezet kollégáira. A szidalmazás azonban mindennapos.
A betegek többnyire tudatmódosító szer hatása alatt fordulnak ellenük. A hozzátartozókat jellemzően a várakozás ingerli. A percek óráknak tűnnek, aggódnak, hogy az értesítéstől a helyszínre érkezésig eltelt idő alatt romlik szerettük állapota. A feszültségüket pedig a mentőkön vezetik le.
A fenyegetett helyzetben való viselkedést nem tanítják, hiszen mindegyik szituáció más és más. Igyekeznek simítani a feszültséget, ám a kommunikáció sokszor csődöt mond.
Békésben hetente egyszer kénytelenek rendőri segítséget kérni. Ezt akkor teszik, ha a saját biztonságuk megkívánja, vagy a pácienst másképp nem tudják ellátni. Olykor a sérült támad, ám gyakoribb, hogy a kollégájukat az agresszív hozzátartozók gyűrűjéből kell kimenteni.