Kerülő úton, de bevihető az egészségügyi rendszerbe a verseny és a hatékonyság.
Az egészségbiztosítási modellváltásról három hónapos csúszással megszületett koalíciós egyezség nyomán végre megkezdődött az érdemi beszélgetés, és ahogy csordogálnak a konkrétumok, úgy merülnek fel újabb és újabb kérdések. Ahhoz képest elég nagy számban, hogy az egészségügy finanszírozási rendszerének megváltoztatásáról szóló törvénytervezetnek a társadalmi vitán és a minisztériumok közötti egyeztetésen túljutva októberben a kormány, majd az országgyűlés illetékes bizottságai elé kell kerülnie. A kormány reformmenetrendje szerint januártól megkezdődik az új egészségügy-szervezési struktúra beüzemelése, próbafutása, 2009-től pedig már élesben működhet az úgynevezett vegyes modell.
Ami már biztos: a megállapodás értelmében jövő január 1-jén 22 darab, 100 százalékban állami tulajdonban lévő egészségbiztosítási pénztár alakul - 18 megyében egy-egy, Pest megyében és Budapesten pedig összesen négy. Ugyanakkor az egészségbiztosítási alap kezelőjeként megmarad a zrt-vé alakuló Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).
A részvénytársaságként megalakuló új pénztárak 49 százalékos kisebbségi tulajdonhányadára licitálhatnak a befektetők.
Az már most bizonyosnak tűnik, hogy az egészségügyi szolgáltatók és beszállítóik - például gyógyszer- és orvostechnikaieszköz-gyártók - nem vehetnek részt a pénztári részesedés megszerzésére kiírandó nemzetközi pályázaton. Rajtuk kívül azonban nemcsak biztosítókat, hanem más pénzügyi befektetőkből összeálló konzorciumokat is szívesen látnak, amelyek rendelkeznek a később meghatározandó minimálisan szükséges (néhány százmillió forintos) biztonsági tőkével, és maguk mögött tudhatnak olyan szakértő csapatot, amelyik jártas az egészségügy orvosszakmai és társadalombiztosítási kérdéseiben. A legnagyobb összegű ajánlatot tevő kapja az adott megye pénztári részvényeinek 49 százalékát, s megkezdheti az ügyfelek toborzását.
Azt is biztosan tudni lehet, hogy díjkedvezményt egyik pénztár sem fog ajánlani, hiszen változatlanul megmarad az APEH által beszedett, jövedelemarányos járulékfizetés, érintetlen marad a szolidaritás és a nemzeti kockázatközösség elve is. Így a tagság elnyerése minden egészségügyi ellátásra jogosult számára olyan értelemben ingyenes lesz, hogy a pénztárak nem a tagoktól szedett biztosítási díjakból, hanem az OEP által leosztott fejkvótából fognak gazdálkodni. A szomszédos megyék és a közép-magyarországi régió négy pénztára között valószínűleg intenzív ügyfélszerzési verseny indul meg. De aki nem választ, az sem vész el: a nem nyilatkozókat automatikusan a lakóhelyük szerint illetékes pénztár ügyfélkörébe sorolják be.
A teljes cikk