Több mint 15 százalékkal kevesebben mentek táppénzre Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tavaly, mint egy évvel korábban.
A jelentős csökkenés okát sokan a munkavállalók hozzáállásában látják: akik dolgoznak, csak a legvégső esetben mennek táppénzre, mert féltik az állásukat és anyagilag sem éri meg otthon gyógyulni. A május elsejétől életbe lépő változások hatására még tovább csökkenhet a táppénzt választók száma.
Dr. Zilahi Zsolt háziorvos is érzékeli, hogy megváltozott a szemlélet. - Korábban csak enyhébb betegségekben szenvedők esetében fordult elő, hogy nem mentek el táppénzre, a gazdasági válság óta a súlyos betegséggel küszködök is inkább a munkát választják - mondja Zilahi doktor. - Korábban ezek a páciensek nem biztos, hogy emellett döntöttek, de az állásuk megtartásáért most erre kényszerülnek. Érdekes, hogy reggel 8 óra előtt, és a munkaidő végeztével jönnek legtöbben a rendelésre. Ma már nem „divat" dologidőben orvoshoz menni – tette hozzá.
A táppénz összegének mostani csökkentése miatt minden bizonnyal még kevesebben döntenek majd a jövőben az otthongyógyulás mellett - vélik a háziorvosok és hozzáteszik - szinte kivétel nélkül mindenki él a munkaviszony megszűnése után igénybe vehető 30 napos passzív táppénzzel.