Változtatna a közgyógyellátás rendszerén az egészségügyi államtitkárság.
Jelenleg úgy működik a közgyógyellátás rendszere, hogy egy rászorulónak maximum havi 6000 forintos keretet állapíthatnak meg (ez évente egy alkalommal további 6000-rel egészíthető ki), s az összeg egy virtuális pénztárcába kerül. Noha a keret megállapításakor az azonos hatóanyagú medicinák közül a legolcsóbb térítési díjával számolnak, a betegnek nem feltétlenül ezt a terméket kell kiváltania. Ha drágábbat választ, legfeljebb hamarabb elfogy az ingyenes kerete.
Az elképzelések szerint azonban megszűnne ez a gyakorlat, s csak bizonyos készítményeket írhatnának fel az orvosok közgyógyellátás terhére. Azokat, amelyek egy most létrehozandó kategóriába, az úgynevezett preferált referencia-ársávba tartoznak. Ebbe azok kerülhetnének be, amelyek ára legfeljebb 5 százalékkal haladja meg az azonos hatóanyagcsoportba tartozó, s valós forgalommal rendelkező legolcsóbb készítmény (referenciatermék) árát.
A preferált referencia-ársávból ki-eső termékeket nemcsak közgyógyellátásra nem írhatnák fel az orvosok, hanem emelt, illetve kiemelt tb-támogatással sem (ide a csak szakorvosi rendelvényre felírható medicinák tartoznak). Szakértők szerint komoly megtakarítás nem remélhető az intézkedéstől, mert a gyógyszerkasszában a legnagyobb pénzkiáramlást okozó termékek – például a vérnyomás-csökkentők – nem tartoznak a kiemelt és az emelt támogatási kategóriába. A minisztérium ezzel inkább piaci előnyt adna a legolcsóbb készítményeknek, s ezzel arra ösztönözné a gyártókat, hogy csökkentsék áraikat. Információk szerint a tárca a későbbiekben tervezi a közgyógyellátás mélyebb átalakítását is.