A három régió informatikai beruházásáról tegnap adtak számot a projektek irányítói.
Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy befejeződött az a 3,6 milliárd forint értékű egészségügyi informatikai mintaprojekt, amelyet a Nemzeti fejlesztési terv részeként az ország három elmaradottnak tartott régiójában két év alatt valósítottak meg.
A következő hetekben bírálják el azt a további 8 milliárd forintos uniós pályázatot, amelyet a kórházak és rendelőintézetek fejlesztésére, benne az informatika korszerűsítésére fordíthatnak a tulajdonosok. A három régió informatikai beruházásáról tegnap adtak számot a projektek irányítói.
Csiba Gábor, a Borsod megyei kórház főigazgató főorvosa a lappal közölte, a fejlesztés eredményeként Észak-Magyarország térségében az egészségügyi intézmények 85 százalékában már nem a beteget, hanem a diagnosztikai leleteket „utaztatják", a rendszer segítségével a lakosság 80 százaléka bekapcsolódott az online egészségügyi adatszolgáltatásba, a távol maradó intézményeknél az önkormányzat nem vállalta a beruházáshoz szükséges önrész kifizetését. A rendszer működtetésére közhasznú társaságot alapítottak, amely a vele szerződött kórházaknak és rendelőknek online szolgáltatja a kért betegadatokat, a kht. éves működési költsége 35 millió, ezt a tulajdonos gyógyító intézetek a náluk végrehajtott fejlesztések arányában adják össze.
Az Észak-Alföld kórházaiban tízéves múltja van az információtechnológia alkalmazásának, amellyel professzionálisabb lett a betegellátás - mondta Udvardy Miklós, a debreceni egyetem professzora. Azzal, hogy összekapcsolták az intézetek informatikai rendszereit, a nemzetközi színvonalhoz közelítették a napi betegellátást. A diagnózishoz, a beteg kórtörténetéhez való gyors hozzájutással javult és költséghatékonyabb lett a gyógyító munka. Hasonlóan fogalmazott Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának igazgatója is.