• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Itt a meleg, de óvatosan a klímával!

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A legnagyobb nyárban is kaphat valaki gombás fertőzést, agyhártyagyulladást a technika vívmányaitól.

A légkondicionálók, a jacuzzik, a melegvíz-csapok is terjeszthetnek olyan kórokozókat, amelyek a legnagyobb nyárban is kiválthatnak köhögést, gombás fertőzést, akár agyhártyagyulladást. Dr. Axmann Ágnes, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetének orvos igazgatója elmondta, a légkondicionálók és minden olyan készülék, amely cseppekre bontja a vizet, könnyen bejuttathat a légutakba kellemetlen betegségekhez vezető kórokozókat.

Vannak betegek, akik a repülőn szedtek össze kellemetlen légúti betegségeket. Gyakran baktériumokkal, tüdőgyulladást okozó aspergillus gombával vagy atipikus kórokozókkal fertőzöttek a rendszerek. Kockázatosak lehetnek a szökőkutak berendezései, a jacuzzik vagy a kórházak zuhanyrózsái és vízcsapjai. Egy korábbi vizsgálat kimutatta, hogy a kórházak nagy részében a melegvíz-csapok és -vezetékek tele vannak kórokozókkal, méghozzá olyanokkal, amelyek a hagyományos antibiotikumokkal szemben ellenállóak. A baktériumok és a gombák a klóros és ózonos fertőtlenítőszerekkel szemben is gyakran ellenállóak. A legújabbnak és leghatásosabbnak az UV-szűrést tartják.

Magyarországon az irodai és otthoni klimatizáló berendezések tisztítása és fertőtlenítése még nem elterjedt gyakorlat. Az utóbbi években emiatt megszaporodtak a légtérhűtéssel összefüggésbe hozható egészségügyi problémák is. A klímaberendezések szűrő általában havonta cserélni szokták. Neil Gusztáv, az egyik, klímatisztítással is foglalkozó budapesti épületgépészeti cég vezetője elmondta, nem kizárólag a legionellabaktérium élhet a klímaberendezésekben, de kétségkívül ez a legismertebb, és talán a legelterjedtebb is. Gyakori klímabaktériumnak számít a sebfertőzést okozó Pneudomonas aeruginosa is. Azokban az országokban, ahol a klimatizálásnak már hagyománya van, szigorú előírásokkal szabályozzák a berendezések tisztítását.

Kádár Mihály, az Országos Közegészségügyi Intézet főosztályvezetője kifejtette: nem a nehezen diagnosztizálható legionellafertőzés a legnagyobb probléma. Vannak olyan furcsa, tömegesen előforduló panaszok, amelyeket egyértelműen a légkondicionálással hoznak összefüggésbe. Közülük a leggyakoribb a megfázás, de ide tartoznak a szempanaszok, illetve az allergiás reakciók is, a csővezetékekben ugyanis nemcsak élő kórokozók, hanem allergén anyagok is felhalmozódhatnak.