Most egy innovációnak köszönhetően dupla annyi beteget tud megmenteni a szegedi Kardiológiai Elektrofiziológiai Munkacsoport.
– Olyan technológiai fejlesztést hajtottunk végre, amely által a pitvarfibrillációban szenvedők katéterablációs intervenciós kezelése könnyebben elérhetővé és gyorsabbá vált. Amíg korábban egy nap alatt 2-3 beteget tudtunk ezzel a módszerrel kezelni, most dupla annyi esetben is el tudjuk végezni a beavatkozást – számolt be a délmagyar.hu-nak a QDOT Micro jelzésű új katéterrendszerről Sághy László, a Szegedi Tudományegyetem Kardiológiai Elektrofiziológiai Munkacsoportjának vezetője.
Az egyetemi docens közölte, speciális katéteres eljárásról van szó, úgynevezett rádiófrekvenciás ablációt végeznek a beteg szívében.
– Pontról pontra rádiófrekvenciás égetéseket végzünk, viszont a mostani innovációnak köszönhetően az eszköz sokkal nagyobb energiát tud rövidebb idő alatt leadni, így a korábbi pár perc helyett másodpercek alatt elvégzi a feladatot. Ennek köszönhetően több beteget tudunk ellátni, amire azért is van szükség, mert a pitvarfibrilláció a legnagyobb gyakorisággal előforduló ritmuszavar, óvatos becslések szerint országszerte akár 300 ezren is küzdhetnek ezzel a problémával – osztotta meg a lappal a kardiológus.
Sághy László jelezte, az eltelt 20-25 évben szinte minden hazai, ritmuszavar-ellátással kapcsolatos eszközös innováció kezdeményezője vagy részese volt a szakmai közösségük. Ilyen volt például a szíven belül végzett ultrahangvizsgálat bevezetése, a vidéken egyedüliként működő gyermekablációs tevékenység, vagy a defibrillátor és a pacemaker elektródák eltávolításának rendkívül speciális személyi és eszközös hátterének kialakítása, valamint az úgynevezett extrakciós beavatkozások elvégzése is. Továbbiak a teljes cikkben