• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kész a hamburgeradó terve

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Attól tartanak, hogy az egészségügyi termékdíjat bekebelezik az államháztartási hiány mérséklésének csökkentésére.

Az egészségtelen élelmiszerekre, a kalóriadús termékekre, a telített zsírokban és a szénhidrátban gazdag élelmiszerekre javasolják kivetni az egészségügyi termékdíjat az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet Rendszertudományi Irodájának munkatársai – tájékoztat a Világgazdaság.

Az egyes elgondolások különféle mértékben növelnék az egészségtelennek minősülő, ám sokak által fogyasztott készítmények árát, így elképzelhető, hogy csak bizonyos termékcsoportokat adóztatnának meg. Mivel az adónövekedéssel arányosan csökkenhet a fogyasztás, az optimumot kellene meghatározni úgy, hogy az segítse az egészséges táplálkozás elterjesztését is. A szakértői anyag sorsáról a kormány dönt majd.

A többletforintokra nagy szüksége van az egészségügynek, hiszen az elmúlt kormányzati ciklusban - a konvergenciaprogram teljesítése miatt - 230 milliárd forintot vontak ki az ágazatból. Egészségügyi szakemberek azonban attól tartanak, hogy a mindenkori kormányban mindig erős pozícióban lévő pénzügyesek az egészségügyi termékdíjat bekebelezik az államháztartási hiány mérséklésének csökkentésére, ami méltatlan lenne.

Különösen azért, mert a GDP-ből az egészségügyre jutó közkiadások mértéke a visegrádi országokénál 1-1,5 százalékkal kevesebb, 4,5 százalék körüli. Mint azt Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász kifejtette: jelenleg a kórházvezetők többségének a pénzügyi egyensúly és az orvosok, nővérek megtartása az elsőrangú feladata. A forráshiány és az orvoselvándorlás kritikussá vált, így a kormánynak mindenképpen gesztust kellene gyakorolnia az ágazat irányában - tette hozzá.

Annál is inkább, mert az EA 15 milliárd forintos tartalékához is csak akkor juthatnak hozzá a kórházak és rendelőintézetek, ha sikerül betartani a múlt évi 300 milliárdos előirányzatnál 3 milliárddal kevesebb idei gyógyszerkassza összegét.

- A múlt évi végi kormányzati segítség hatására sikerült ugyan megállítani a kórházi eladósodás ütemének növekedését, de szanálni nem - mondta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Ezért dolgozta ki múlt nyáron a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület az egészségre ártalmas élelmiszerek megadóztatására tett javaslatát; ők dobozonként 10 forint népegészségügyi termékdíj bevezetését ajánlották a készételekre, adót vetnének ki a szénsavas üdítőkre, az alkoholokra és a cigarettára.

Csiba Gábor elnök emellett az extrém sportot űzők és a vétkes balesetet okozók kezelésének közpénzből történő költségeit csak az egészségi állapotuk stabilitásáig állná. Számításaik szerint így körülbelül 100 milliárd forinttal bővülhetne az egészségügy kasszája.

Cáfol az egészségügyi államtitkárság