Többnyire a műtétekkel megegyező időt tölt a boncteremben, hogy a holtaktól tanulhasson az élők érdekében.
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést vehette át március 14-én Csókay András. A neves idegsebész egy ideje nemcsak a közélet zajos porondjáról lépett le, hanem a szakmai karrierépítés szokásos útjáról is. Többnyire a műtétekkel megegyező időt tölt a boncteremben, hogy - mint mondja - a holtaktól tanulhasson az élők érdekében.
A vele készült interjúban kifejtette, már több mint hatszáz elhunyton végzett beavatkozást, nem sértve a boncolási munka előírt menetét, ami csaknem ezerötszáz, úgynevezett kadaver agyműtétet, modellezést jelent a betegek és a tudomány érdekében. Ennek eredményeképp 2006-ban új mikrosebészeti műtéti eljárást sikerült kifejleszteniük, amely lényegesen pontosabbá teszi az agyi érsebészeti beavatkozásokat és az agytörzs körüli nagyméretű agydaganatok eltávolítását. Emellett a beavatkozás idejét is sikerült rövidíteni.
A műtéti idő ugyanis szintén nagyon fontos tényező az idősebb vagy a súlyos társbetegségekkel küzdő pácienseknél, nem szólva például a beteg, várandós kismamákról. Ez azt jelenti, hogy a gyakran tíz-tizenhat órás műtétet akár öt-nyolc óra alatt is sikerül elvégezni.
Jelentősen csökkent a súlyos szövődmények aránya is, 2008 óta nem volt halállal végződő szövődmény a munkacsoportnál, ami jelentős eredménynek számít ezeknél a nehezen operálható elváltozásoknál. Egyébként a legsúlyosabb szövődményi arány egy-nyolc százalék között is mozoghat ezeken a területeken.