A fejlett országokban 30-50 százalékuk kap munkát, ez a ráta Magyarországon alig 10 százalék.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása terén végzett vizsgálatának eredményét nyilvánosságra hozta. Kiderült, míg a fejlett országokban akár 30-50 százalékuk is kap munkát, Magyarországon ez a ráta alig 10 százalék.
A magyar keresőképes korúak közül - 2006 januárjában 3,93 millióan - a foglalkoztatottak aránya 57,3 százalék volt, szemben az EU-s 64,7-del, miközben a munkanélküliségi ráta csaknem azonos. A rokkantsági ellátásban részesülők rendkívül nagy száma a korábbi laza szabályoknak köszönhető.
A 2006-ban 454 ezer aktív korú, de rokkantosított állampolgár számára az ÁSZ által vizsgált időszakban, 2004-06 között 1103,9 milliárd forint támogatást folyósítottak. Ebből kivonva a teljesen munkaképtelenek ellátását, a valójában még - ha csökkent mértékben is - keresőképesek ellátására az állam 954,6 milliárdot fizetett ki. Az Új Magyarország fejlesztési terv 2006-10 között - az EU-irányelveknek megfelelően - feladatként jelölte e kör komplex társadalmi újraintegrálását.