Idén januárban révbe ért egy hosszú folyamat: a Pécsi Tudományegyetem klinikái, illetve a Baranya Megyei Kórház egy egységben fogadja már a betegeket.
Dr. Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatója hangsúlyozta, hogy a két intézmény között korrekt együttműködés folyt már korábban is a betegek érdekében. A bázisalapú finanszírozási rendszerben nem is volt különösebb probléma, ám a teljesítményalapú finanszírozás a megyei kórház számára jelentős veszteséget jelentett – ahogy dr. Kollár Lajos hangsúlyozta, a csökkenés természetesen az egyetemet is érintette. Ez volt alapvetően a legfőbb oka, hogy a hosszú évek óta lassan folyó integrációs tárgyalások felgyorsultak. A megyei önkormányzattal zajló korrekt szakmai egyeztetés vezetett oda, hogy 2010 január elsejétől a megyei kórház egységei az egyetem kezelésébe kerültek.
Dr. Kollár Lajos leszögezte: manapság számos fórumon népszerű az integrációt a bajok okozójának tekinteni, s elhibázottnak minősíteni, de nemzetközi és hazai példák is azt igazolják, hogy az egészségügyben is csak a központosított, nagy rendszerek működtethetőek gazdaságosan. Így lehet ugyanis egyszerűsíteni a betegutakat, megszüntetni a párhuzamos működéseket. Nem szabad elfelejteni, hogy az integrált pécsi egészségügyi rendszerből a finanszírozás változtatása miatt 2,2 milliárd forint esett ki – ez azonban akkor is hiányozna, ha a megyei kórház és a klinikák külön-külön működnének. Ráadásul a nagyobb rendszerek köztudottan könnyebben átvészelik az ilyen helyzeteket, hiszen például a nagyobb központosított beszerzésekkel olcsóbb árat érhetnek el.
Dr. Kollár Lajos azt is hangsúlyozta, természetes, hogy az integráció bizonyos személyi érdeksérelmekkel is jár, ezeket a kérdéseket meg kell oldani. Nem tudja viszont elfogadni például az olyan állítást, hogy a megyei kórház dolgozóit bérkeret nélkül vette át az egyetem – ez ugyanis egyszerűen nem igaz.
A mostani kollektív szerződés körüli vita is arról szól: a klinikum vezetése nem akar kétfajta (a megyei kórházban, illetve az egyetemi klinikákon járó) pótlékot fizetni, ha például egy nővér ugyanazt a feladatot végzi.