• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Letörnék a gyógyszerárakat

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A gyógyszerárakat 2013-ig a 2009. augusztus 1-jei szinten szeretné befagyasztani a berlini kormány.

A gyógyszergyártókkal szembeni keményebb fellépéssel kívánja mérsékelni az állami betegbiztosítók kiadásainak növekedését a konzervatív-liberális berlini koalíció. A pénteken bejelentett tervezettől rövid időn belül 1,5, középtávon pedig két-három milliárd eurónyi megtakarítást remél évente Philipp Rösler liberális egészségügyi miniszter.


A szövetségi szintű koalíciós megállapodás ugyanakkor még nem garancia a törvény elfogadására, mivel a gyógyszeriparukat féltő tartományok miniszterelnökei már korábban is megakadályoztak hasonló kezdeményezéseket. A német állami egészségbiztosítók hiánya drasztikusan emelkedik: a deficit jövőre a 15 milliárd eurót is elérheti. Ennek a gazdasági válság mellett az egyik legfőbb oka a gyógyszerkiadások rohamos emelkedése. Tavaly összesen 30 milliárd eurót költöttek orvosságokra a pénztárak, ez 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az egészségügyi tárcavezető elképzelése szerint a jövőben az újonnan kifejlesztett gyógyszerek esetében a gyártó nem szabhatná meg teljesen önkényesen az árat a biztosítók felé. Bár a piaci ár meghatározásába továbbra sem szólnának bele, de a betegbiztosítóknak 2011-től joguk lesz kedvezményt kialkudni. Ennek mértékéről tárgyalással kellene megállapodni a gyártóknak és a biztosítóknak, és ha ez nem vezetne eredményre, egy külső testület döntené el a vitát. Ezenfelül a jövőben a cégeknek sokkal részletesebb tájékoztatást kell nyújtaniuk az új fejlesztésű készítmények várható mellékhatásairól.

Rövid távú intézkedésként ugyanakkor a jelenleg érvényben lévő hatszázalékos kötelező árkedvezményt augusztus 1-jétől az új törvény hatálybalépéséig 16 százalékra kívánja emelni Rösler, a gyógyszerárakat pedig 2013-ig a 2009. augusztus 1-jei szinten szeretné befagyasztani a kormány. Ez utóbbi lépésektől csak az idén 500 millió eurós megtakarítást remélnek. Az iparág képviselői természetesen éles kritikával illették a kabinet terveit, a német gyógyszeriparnak szánt "méregként" értékelve a javaslatokat írja a sueddeutsche.de és a Reuters nyomán a Világgazdaság.