A szocialistáknak támogatókat kell találniuk a javaslatokhoz, mert országgyűlési többség nélkül csak kisebb elemei valósíthatók meg a tervezeteknek.
Várhatóan már ezen a héten megkezdődhetnek az első informális politikai egyeztetések az Egészségügyi Minisztérium, az MSZP és a többi parlamenti párt képviselői között az ágazat fejlesztését célzó kétéves programról. A szocialistáknak mindenképpen támogatókat kell találniuk a javaslatokhoz, mert országgyűlési többség nélkül csak kisebb elemei valósíthatók meg a tervezeteknek. A részletek nem ismertek, a tárgyalások azokról az intézkedésekről szólnak majd, amelyek életbe lépéséhez törvénymódosítás szükséges.
A tárca elképzeléseinek része az új egészségbiztosítási koncepció, amelyhez négy törvény változtatását tartják szükségesnek. Ezek között van a 2006-ban elfogadott, kórháztörvény; a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény; a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény és az 1997-es egészségügyről szóló törvény is.
A népegészségügyi programok felkarolását, a sürgősségi ellátás fejlesztését, a háziorvosi ellátás megerősítését is célzó kétéves programban ezenkívül is vannak módosítani kívánt törvények. Eközben zajlik az egészségügyi program meghirdetett társadalmi vitája is. A „Biztonság és partnerség" munkacímet viselő programtervezetet már megkapták a szakmai és tudományos szervezetek, az egészségügyi bizottság tagjai és a történelmi egyházak vezetői is. A szaktárca a véleményezésben mások mellett számít a kórházak, a szakrendelők érdekképviseleteire, az orvosi és a szakdolgozói kamarára, a betegjogi szervezetekre, az orvosegyetemekre és a szakmai kollégiumokra is. Az EüM szerint a vita „alapszakasza" augusztus 15-ig tart, addig várják az észrevételeket, amelyeket ezután összegeznek, s a használhatóakat beépítik majd a koncepcióba. Székely Tamás szakminiszter korábban meghirdetett kétéves programjában szerepet kapott az egészségbiztosítási rendszer átalakítása, a népegészségügyi programok újbóli felkarolása, illetve a háziorvosi ellátás megerősítése is.
Augusztus 31-ig készítik elő az új egészségbiztosítási reform életbe lépéséhez szükséges törvénymódosítások szövegét. A négy törvény megváltoztatása mellett számos kormányrendelet módosítására is szükség van, az alacsonyabb rendű jogszabályok tervezett változtatásait októberig kell elkészíteni a minisztériumnak. A kormányrendeleteket saját hatáskörben módosíthatja a kabinet. Átalakítanák az Országos Egészségbiztosítási Pénztár belső struktúráját, hogy a terveknek megfelelően létrehozzák a regionális, állami „pénztárakat", amelyek felelnek majd az ellátások szervezéséért.