Napokig vérzett egy tizenkét éves tiszaalpári fiú orra.
Édesanyjával másnap el is mentek a háziorvoshoz, majd a félegyházi kórházban elsütöttek egy eret az orrában, de a baj nem múlt el. Kisebb-nagyobb szünetekkel és intenzitással folyamatosan vérzett a fiú orra. Március 20-án, vasárnap már kétségbeestek a szülők.
- A gyermek jelentős, garatba csörgő, főleg jobb oldali orrvérzéssel került az ügyeletre, gyakran vért is köpött. Kiderült, hogy van egy kezeletlen vérnyomás-emelkedése, de a tünetek alapján úgy véltük, a vérzés nem ezzel függ össze - mondta el dr. Sántha Beáta főorvos, a kecskeméti megyei kórház fül-orr-gégészeti részlegének vezetője. Végül fény derült a bajok forrására: a nyaki verőérből induló, arc-száj üreget ellátó artéria rendellenes lefutású volt, és megpattant. Onnan szivárgott a vér az orr irányába.
Az orvosoknak sürgősen dönteniük kellett. Ilyen esetekben felnőtteknél a verőeret zárják le, ám ez nagy beavatkozást igénylő műtét, és a fiatal szervezet egészséges fejlődését is veszélyeztethette volna, így végül alkoholszemcsékkel és fémdróttal az artériát elzárták, vagyis embolizációt végeztek érfestéssel követve.
- Felnőtteknél is csak nagyon ritkán alkalmaznak hasonló beavatkozást, gyermeknél pedig tudomásom szerint még nem is akadt rá példa hazánkban. Náluk mindig veszélyesebb egy ilyen műtét, mert nagyon vékonyak az erek, a szövődmény esélye nagyobb, és a nyaki verőér miatt az agy vérellátását veszélyeztetjük - mondta el dr. Rúzsa Zoltán, az invazív kardiológiai részleg vezető főorvosa. Az ő vezetésével zajlott a komoly operáció, melyben összesen nyolcan vettek részt.
- Idővel a szemcsék felszívódnak, de a fémdrót ott marad, és továbbra is biztonságosan elzárja az eret, így nem kell újabb vérzéstől tartani. Az arc- és szájüreg vérellátását véglegesen átveszik a környező erek - mondta Rúzsa Zoltán.