• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mégsem hatékony a rákgyógyszer?

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

A tb-befogadást követően az újabb bizonyítékok miért nem képesek a finanszírozási döntéseket módosítani?

Levélben fordult Szócska Miklós egészségügyi államtitkárhoz annak a betegnek a családja, aki több állami hivatalnál is sikertelenül kereste a választ arra, hogy miért támogat olyan rákgyógyszert a hazai társadalombiztosítás, amelynek több nemzetközi sajtóhír szerint csak minimális a jótékony hatása – tájékoztat a Magyar Nemzet Vitatott gyógyszerhatékonyság című cikke.

Egy 50-es évei végén járó beteg azután kezdett foglalkozni a témával, hogy vastagbélrákot diagnosztizáltak nála. A férfi igyekezett az interneten mindent elolvasni, ami a rák ezen típusának kezeléséről fellelhető. Több cikket is talált a nemzetközi sajtóban, amelyekben különféle vizsgálatok alapján megkérdőjelezték annak a gyógyszernek a hatásosságát és költséghatékonyságát, amellyel őt és még sok százezernyi betegtársát kezelik Magyarországon és számos más országban, s amelynek támogatására hazánkban forintmilliárdokat költ a társadalombiztosítás.

Az időközben elhunyt vastagbélrákos beteg az idén nyáron levélben kereste meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, az ombudsmant és az azóta már megszüntetett Egészségbiztosítási Felügyeletet, de érdemi, megnyugtató választ sehonnan sem kapott. Felvetésének lényege az volt, hogy miközben a gyógyszerek ártámogatására fordítható keret szűkös, az egészségbiztosító az adó- és járulékfizetők pénzéből - sokszor különös finanszírozási technikák mellett - támogat olyan gyógyszereket, amelyeknek legfeljebb minimális hasznuk van.

A beteg halála után az egyik közeli hozzátartozója úgy látta, végére jár annak, amit a rokona elkezdett, ezért levelet írt Szócska Miklós egészségügyi államtitkárnak, amelyben az olvasható: érthetetlen, hogy a csodaszerként beharangozott, hamis illúziókat keltő gyógyszerek mögött milyen gazdasági érdekek állhatnak, illetve hogy a más területeken általánosan használt költség-haszon számítások miért nem képesek az egészségügyi szférába is betörni. Mint fogalmaz, azt sem érti, hogy a valós hatékonyság objektív mérése és megítélése helyett a gyógyszergyárak saját finanszírozású „tudományára" épülő tb-befogadást követően az újabb bizonyítékok miért nem képesek a finanszírozási döntéseket módosítani. Hozzátette: nem rokonának egyedi esetével szeretne foglalkozni, mert tudja, hogy a kezelés eredményessége nem csak a gyógyszertől függ.