Mérföldkőnek számít, hogy a kormány elfogadta az intézeten kívüli szülésről szóló rendeletet.
A tervezet hatálybalépése 2011. április 1., de rendelkezéseit csak a május 1. utáni szülészeti eseményekre lehet alkalmazni. A rendelet lehetőséget ad az úgynevezett születésházak létrehozására is, de szigorúan előírja a tárgyi és személyi feltételeket. Eszerint az eseménynél szülésznőgyógyász szakorvosnak is jelen kell lennie.
Otthonszülésre akkor kerülhet sor, ha a szövődménymentes terhesség a 37. és 41. hét közötti időszakban van, a magzat fekvése koponyavégű, illetve az anya betöltötte a 18. életévét, de még nem múlt el 40 éves. Kizáró ok a korábbi császármetszés vagy az anya, illetve a magzat betegsége, az ikerterhesség.
A rendelet fontosnak tartja a háttérkórház szerepét, ahová szükség esetén az ellátást igénylő nő és gyermeke húsz percen belül beszállítható.
Az ellátás nem tb-támogatott, akkor sem, ha egyébként az édesanya az egészségbiztosítás keretében jogosult az egészségügyi ellátásra. Ezt a szakemberek egy része diszkriminatívnak és érthetetlennek tartja. Dr. Bodrogi Beáta, a Napvilág Születésház jogásza, az otthonszülés támogatója kijelentette: az otthonszülést csak a kiváltságosok tudják „szabadon" választani, hiszen tb-támogatás nélkül a kispénzűeknek ez megfizethetetlen lesz. Holott az otthonszülés olcsóbb, mint bármilyen más, támogatott szülés.
A rendelet másik problémája, hogy ütközik az uniós irányelvekkel, mondta Bodrogi Beáta. A szülést kísérhetik ugyan bábák, de a várandósság folyamatának kézben tartása továbbra is az orvosoknál marad, ellentétben több uniós ország gyakorlatával, ahol a problémamentes terhességekkel a bábák foglalkoznak. Németországban például a szülészorvosok aránya egyharmad a bábákéhoz képest. A jogásznő szerint nem az évi 200 otthonszülés veszélyezteti az orvosok munkáját, hanem a szemlélet beszivárgása a kórházakba.
Diszkriminációt emleget Czeizel Endre, a sokáig szülészként praktizáló genetikus is. Az otthonszülés tb-támogatás híján olyan lesz, mintha az anya drága magánklinikán szülne.
Dr. Geréb Ágnes a LAM orvostudományi folyóiratnak és az eLitMed orvosi portálnak adott interjúban elmondta, ha olyan szülész-nőgyógyászok fognak otthonszüléshez járni, akik a bábai modellt követik, az nagyon jó lesz. Csak félő, hogy egyetlen orvosnak sem lesz annyi órája a szülő nővel való foglalatosságra., amennyit a rendelet előír. Érdekességként említette meg, hogy egy kanadai kolléganője egy kongresszuson elmondta: ahol ő szüléseket kísér, a legközelebbi kórház nyolcórányira van.
Dr. Tóth Zoltán professzor, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke leszögezte, hogy a magzat és az újszülött biztonsága érdekében a kollégium az intézeti körülmények közötti szülést támogatja. Tisztelik a szülő nők választását, de csak a jelenleg megszületett, több fórumon egyeztetett paragrafusok szigorú betartásával.