A testület 12 pontban indokolta meg, miért nem elég a kormány alapítványi egyetemekről szóló törvénymódosítása.
Az Európai Bizottság által megállapított hiányosságok között az első helyen szerepel, hogy a magyar szabályozás csak akkor lépne hatályba, ha a tagállamok a két évvel ezelőtti döntésüket visszavonják. Ezt a megoldást elfogadhatatlannak tartotta a Bizottság, mondván, a korrekciós intézkedésnek a Bizottsághoz való benyújtásakor hatályba kell lépnie, írja a 444.hu.
Azt is problémásnak látták, hogy nem az összes modellváltó egyetemre vonatkozik a jogszabály, holott a szabályokat az összes intézményre alkalmazni kell.
A Bizottság szerint az sem szerepel egyértelműen a magyar szabályozásban, hogy a rendelkezéseket legalább attól a pillanattól kezdve alkalmazni kell, amikor egy közérdekű alapítvány és/vagy bármely fenntartott szervezet uniós támogatást kér vagy kérelmezett és a jogosultság feltételeként továbbra is alkalmazni kell őket az uniós finanszírozás végrehajtása során.
Kifogásolták továbbá, hogy nem teljesült előírás, miszerint „a közérdekű alapítvány kuratóriumi vagy felügyelőbizottsági tagjának, valamint a fenntartott szervezet ügyvezető igazgatójának megbízatásának időtartamát időben korlátozni kell, függetlenül attól, hogy hogy a megbízás egy része megelőzi-e az új szabályok hatályba lépését vagy az uniós támogatási igényt”.
Az Európai Bizottság a kuratóriumok tagjainak összeférhetetlensége kapcsán azt írta, hogy „az integritás nem elégséges, ha nincs megfelelően ellenőrizve és hiányosságok esetén nem kezelik.” Ugyanis ez jelenleg nem következik egyértelműen a magyar szabályozásból, az alapján nem garantálható. A szabálynak rendelkeznie kellene arról, hogy a kuratóriumok és felügyelőbizottságok minden tagja, valamint a fenntartott gazdálkodó szervezetek ügyvezetője összeférhetetlenségi nyilatkozatot és vagyonnyilatkozatot nyújtson be a kinevezés előtt.
További részletek a 444.hu-n.