• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MSZP: marad a hét pénztár

Lapszemle Forrás: Népszava

Várhatóan ismét előhúzza a kalapból a hét állami „pénztárra" épülő egészségbiztosítási javaslatát az MSZP.

A hónap végére kidolgozandó új reformkoncepció egy részének megvalósítását azonban az Országgyűlés kihagyásával is elképzelhetőnek látják a kisebbségben kormányzó szocialisták, akik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár belső struktúrájának átalakításában gondolkodnak - írja a Népszava.


Az egészségbiztosítónak ma is vannak megyei alszervezetei, s ezek helyett kell regionálisakat létrehozni. A kisebbségben kormányzó MSZP számára ez azért lehet csábító, mert így nem kell parlamenti többség a törvényváltoztatáshoz.


A szocialisták május elején még azt is fontolgatták, hogy törvényként terjesztik be az Országgyűlésnek a hét régióban, hét állami pénztár létrehozásáról szóló javaslatot, de erről végül letettek. Az MSZP képviselőcsoportja megosztott volt abban, hogy a még az SZDSZ-szel kidolgozott és elfogadott, a magántőkére is építő modellt létrehozó törvény visszavonásával együtt benyújtsák-e az új jogszabályt, amelynek normaszövege 90 százalékban megegyezett a régivel. A szocialista honatyák attól tartottak ugyanis, hogy a parlament nem szavazza meg elképzeléseiket. A most körvonalazódó változatban erre nem is lesz szükség.


A fent vázolt megoldás azonban csak szerkezeti változást jelentene, s nem oldja meg azt a problémát, hogy az OEP szabadabban vásároljon szolgáltatásokat a meglévő egészségügyi szolgáltatóktól. Ennek feloldásához már be kell vonni az Országgyűlést, hiszen ehhez már törvénymódosítás kell. A változtatás célja, hogy az egészségbiztosító nagyobb döntési szabadságot kapjon abban, melyik intézménnyel köt szerződést például fül-orr-gégészeti, sebészeti vagy akár szülészeti ellátásra. A lap információi szerint ez azt jelenti, hogy bizonyos területeken az OEP-nek nem kell majd feltétlenül közintézménnyel szerződnie, ha a közelben jobb minőséget nyújtó magánszolgáltató is működik.
Az új egészségbiztosítási reform végleges koncepcióját a hónap végéig kell kidolgoznia, arról a nyáron politikai és társadalmi vitát folytat majd az MSZP, s az így kiforró javaslat ősszel kerülhet majd a T. Ház elé.