A fertőzöttek mintegy fél százalékánál kialakul a spontán és hatékony immunválasz.
Jó ütemben haladnak a HIV-fertőzés elleni hatékony védekezésre serkentő tapasz klinikai vizsgálatai. A Genetic Immunity a hasonló technológia alapján már elkezdte kifejleszteni a többek között az allergiával és a HPV-vírussal szemben védelmet ígérő DermaVir nanomedicinákat.
Több mint tíz évvel ezelőtt, 1996-ban történt, hogy Lisziewicz Julianna, a Genetic Immunity alapítója felfedezte: létezik egy hatékony immunválasz a HIV-fertőzés ellen. Egy klinikai vizsgálat során az egyik betegnél - akit korábban HIV-pozitívként diagnosztizáltak - erős HIV-ellenes immunválaszt mértek, amely képes volt megakadályozni a vírus szaporodását. Ez a szakirodalomban "berlini páciens" néven híressé vált beteg ma is él, és bár továbbra is HIV-pozitív, 12 éve nem kap semmilyen vírusellenes kezelést. Kiderült, hogy ez az eset ritka ugyan, de nem kivételes: a fertőzöttek mintegy fél százalékánál kialakul a spontán és hatékony immunválasz. Felmerül a kérdés, hogyan lehetne a többi betegnél is hasonló immunreakciót kiváltani. A feltevések szerint az immunválasz mindenkinél kialakul ugyan, de valamiért nem elég hatékony.
Megállapították, hogy a hatékony immunválasz során a szervezet nem a vírust támadja meg közvetlenül, hanem a fertőzött sejteket megtámadó ölősejtek nagy mennyiségű termelésével mintegy elpusztítja a vírus szaporodásához szükséges életteret. Van tehát egy hadsereg, amelynek a felderítése nem működik valami fényesen és a gyalogság sem létszámban, sem pedig motiváltságban nem mérhető össze az ellenséggel, ráadásul valamiért alábecsülik a veszélyt. A feladat a meglévő - az adott vírussal fertőzött sejteket felismerni képes - ölősejtek hadseregének megerősítése. Ez történhet a megfelelő sejtek laboratóriumi tenyésztésével és a szervezetbe juttatásával, de jobb, ha a halosztás helyett halászni tanítjuk meg az immunrendszert.
Ehhez a legkézenfekvőbb módszer a szervezet megtámadása egy olyan kórokozóval, amely jól szimulálja az adott vírust és képes az immunrendszert a vírussal fertőzött sejtek tömeges termelésére késztetni. Az első feladat az immunválasz irányítottságának - specificitásának - meghatározása, hiszen ennek csak az adott vírussal fertőzött sejteket szabad felismernie és elpusztítania. A Genetic Immunity szakemberei a megoldást egy olyan DNS-szekvenciában találták meg, amely nagyon hasonlít a HIV DNS-ére és megfelelően jellemzi a vírussal fertőzött sejteket. Második feladatként a DNS-t megfelelő csomagolásban - formulációban - kellett felkínálni az immunrendszernek. Ezért kifejlesztették a NanoComp technológiát, amelyben a DNS-t egy, a kórokozókra hasonlító nanorészecskébe burkolták, kiváló "csalit" készítve az immunsejtek számára.
Harmadik feladatként a NanoComp nanorészecskét el kellett juttatni a megfelelő immunsejtekhez, amelyek a nyirokcsomókban "várják", hogy akcióba léphessenek. Ehhez kifejlesztették a DermaPrep tapaszt. Ennek lényege, hogy a bőrfelszín alatti, úgynevezett Langerhans-sejtek a bőr kismértékű sérülése, például egy horzsolás esetén aktiválódnak és az esetleges kórokozókat elviszik a a nyirokcsomóba, ahol immunválaszt váltanak ki. Ezt teszik a NanoComp részecskével is: a benne megbúvó DNS-t az immunsejtek "elolvassák", és ennek alapján a specifikus ölősejtek nagy mennyiségű termelésébe fognak. Az ölősejtek eljutnak a szervezet minden szegletébe, felismerik és elpusztítják a DNS által karakterizált sejteket. A DermaVir immunterápia hatóanyaga tehát lényegében a beteg saját ölősejtje, nem pedig egy laborban előállított kémiai anyag. A DNS szekvenciájának megváltoztatásával (például Hepatitis B, C vagy a rákos sejtekre jellemző DNS) pedig az immunrendszer más sejtekre "szakosodott" ölősejteket fog nagy mennyiségben termelni.
Ennek a technológiának a segítségével számos, jelenleg nem vagy nem kielégítően kezelt betegség ellen fejleszthetünk ki célzott immunterápiákat. A DermaVir tapasz HIV-ellenes nanomedicinán jelenleg a "fázis II." klinikai vizsgálatokat végzik az Egyesült Államokban és az Európai Unióban. Az immunterápia hatásosságára vonatkozó adatok 2009 második felére várhatók.
A Genetic Immunity már felépítette a Nanomedicina Klasztert, amely akadémiai kutatóintézetek, egyetemek és kisvállalkozások bevonásával fejleszti a DermaVir nanomedicina-technológiát és az azon alapuló további termékeket, például az allergia és a HPV (humán papillómavírus) ellen. A kutatók reményei szerint ezzel egy új iparág alapjait hozzák létre, melynek termékei egyenként is több milliárd dolláros piacot céloznak meg.