A leépítés miatt hamarabb küldik haza a betegeket, mivel kevesebb a rendelkezésre álló kórházi ágy.
Bár csökkenő öngyilkossági statisztika jellemzi az országot, az öngyilkosságok, illetve a mentők által regisztrált öngyilkossági kísérletek száma 2006-tól emelkedett. Rihmer Zoltán, a Semmelweis Egyetem professzora ennek okaként azt jelölte meg, hogy ekkor a szocialista-szabad demokrata kormány erőteljesen visszaszorította a pszichiátriai ellátást, 25 százalékkal csökkentették az akut pszichiátriai ágyak számát.
- Minimum a régi ágyszámot kellene visszaállítani, de növelni kellene az ambuláns pszichiátriai ellátóhelyek számát és finanszírozását is - szögezte le. Mint mondta, ma a leépítés következményeként hamarabb küldik haza a betegeket, mivel kevesebb a rendelkezésre álló kórházi ágy. Ez azonban növeli a visszaesés esélyét. - Ma átlagosan 40-50 beteget lát el egy-egy orvos a pszichiátriai gondozókban, amely aránytalanul magas szám - mutatott rá.
Az Európai Unióban 2008-ban 58 ezren vetettek véget önkezűleg az életüknek. Közülük 2400-an hazánkban lettek öngyilkosok. A szuicídiumot, vagyis öngyilkosságot végrehajtók mintegy háromnegyede férfi, amelynek oka, hogy ők gyakrabban választanak drasztikus, biztos halált okozó módszert.
- Az elsődleges okok között említhetjük a nem kezelt depressziót, a munkanélküliséget, a valamely, családot ért tragédiát, az érzelmi csalódást. Fontos azonban megjegyezni, hogy mindig összetett problémakör vezet el odáig, hogy valaki véget vessen az életének - mondta Rihmer Zoltán. A szakember egy nemrégiben tartott konferencián az öngyilkosság-megelőzés témakörében előadást is tartott, és itt arra hívta fel a figyelmet, hogy a háziorvosoknak kiemelt szerepük van az öngyilkossági hajlam kiszűrésében. Munkájuk azért is elengedhetetlen, mert a kétségbeesett, öngyilkosságra készülő páciensek utolsó segélykiáltásként nagy százalékban jelentkeznek háziorvosuknál valamiféle megoldást, támogatóst keresve.
Szilágyi Simon, a Péterfy Sándor utcai kórház pszichiátere is azon az állásponton van, hogy az öngyilkossági kísérlet előtt a páciensek gyakran adnak jelzést a környezetük felé. Kiemelt fontosságúnak nevezte, hogy figyelembe vegyük a „segélykiáltást". - Ezeket komolyan kell vennünk, hiszen a próbálkozók körében magas a befejezett öngyilkosságok száma - hangsúlyozta.