Ennek a kormánynak sem lesz annyi pénze az egészségügyre, amennyiből a jelenlegi struktúrát fenn lehetne tartani.
A június 30-i felmérések szerint negyvenmilliárd forint volt az egészségügyi szakellátó intézmények hiánya. A szeptember végi kimutatásokkal összevetve arra számítanak, hogy ez év végére országosan a kilencven-milliárd forintot is meghaladja majd a hiány összege, ha nem történik beavatkozás - mondta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Veszprém megyei kórház főigazgatója.
Meglátása szerint a szakmán belül is pozitívan értékelhető a kormányzati szándék. A minisztériumi munkacsoport döntése értelmében harmincmilliárdot osztanak szét az egészségügyi intézmények között meghatározott felhasználással. Az összeg húsz százaléka a felhalmozott adósságállomány rendezésére fordítandó, tíz százalék pedig a szívműtétek, hemodinamikai beavatkozások, a csípő-, illetve a térdprotézis-beültetések területén kialakult várólisták rövidítésére.
A Veszprém megyei kórház gazdálkodása bár példaértékű az országban, mérleg szerinti eredményének negatívuma beavatkozás nélkül elérné az egymilliárd forintot. A 491 millió forint állami támogatásból adósságuk felét tudják kifizetni. Ezzel helyreáll a likviditási egyensúly. Ugyanakkor már készül a jövő évi gazdasági terv, amellyel félmilliárdos hiányt görgetnek tovább.
„Az idén a túlélésért, jövőre pedig az életben maradásért kell küzdenünk" - fogalmazott a főigazgató. Mint mondta, a kórházak nem lehetnek elégedetlenek, hiszen a kormányzati szándék komoly előrelépést mutat. Ugyanakkor az egészségügy területén továbbra is nagyon súlyos gondok vannak, és lesznek is, amíg a finanszírozási formán vagy a struktúrán nem változtatnak.
A jelenlegi elképzelések szerint maradna a teljesítményvolumen-korlát (tvk) szerinti pénzelosztás, amelyet egy degresszív finanszírozási sávval egészítenének ki. Ez azt jelenti, hogy a tvk keretein belül ellátott betegeket százszázalékosan finanszírozza majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), tíz százalék túllépésig pedig minden ellátott beteg kezelési költségének harminc százalékát állja az OEP. Rácz Jenő szerint ez megmentheti az intézményeket a további drasztikus eladósodástól. Ugyanis a tvk-túllépés normális esetben öt százaléknál megáll.
Egy dolgot azonban tisztán kell látni - jelentette ki a kórházszövetség elnöke. - Ennek a kormánynak sem lesz annyi pénze az egészségügyre, amennyiből a jelenlegi struktúrát fenn lehetne tartani, ezért az erőforrásokat koncentrálni kell. Rácz Jenő egy lehetséges javaslata a szolgáltatási csomagok újradefiniálása, amely szerint bizonyos tevékenységeket ki kellene venni a közfinanszírozásból.
Jó megoldás lehet a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért javaslata is az egészségtelen termékek előállítóira kivetendő úgynevezett egészségügyi adó bevezetéséről, amely évente 40-50 milliárd forint bevételt jelenthetne a költségvetésnek.