• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs AIDS-től érintetlen pont az egész Földön

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Az AIDS terjedésének következményei csak a hatalmas természeti katasztrófákkal, árvizekkel, éhínséggel összemérhetők.

Az egyes országok által a HIV/AIDS-megbetegedésekről szolgáltatott adatok sokszor csalókák és hiányosak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ AIDS-ellenes programja (UNAids) megkísérelte felmérni, hogy a betegség milyen mértékben terjedt el a világon. A feldolgozott adatok háromévesek, Afrikában 2005-ben 25,8 millió HIV-fertőzött élt, azaz a világ HIV-betegeinek 64. százaléka. Csak abban az évben 3,2 millióan betegedtek meg a kórban. Ázsia országaiban a kormányok alacsony fertőzöttségről számolnak be, de a hatalmas népességben az adatszolgáltatás megbízhatatlan. Emberek tömegei élnek együtt az AIDS-szel és halnak bele. Észak-Amerikában, Nyugat-Európában növekszik a fertőzöttek száma, de a halálesetek száma viszonylag alacsony, mert hozzáférhetők a HIV-ellenes gyógyszerek. A megelőzés a gazdag országokban sem kap elég hangsúlyt. A vírus legfőképp a drogokkal, a szexuális viselkedésmóddal terjed.


Elfeledve
Az AIDS elleni küzdelemre felajánlott összegek jó része el sem jut azokhoz, akiknek szükségük volna segítségre. A szegény országokban a betegek számára a gyógyszerek megfizethetetlenek, igényeiket és szükségleteiket még azok sem ismerik igazán, akik segíteni tudnának rajtuk – idézi a  BBC -t a lap. 

Globális katasztrófa fenyegeti a világot
A World Disaster Report először szenteli elemzését egyetlen egészségügyi problémának, az AIDS-nek. Afrika déli részén az AIDS terjedése olyan mértéket öltött, hogy annak következményei csak a hatalmas természeti katasztrófákkal, árvizekkel, éhínséggel összemérhetők. A Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) 1993 óta adja ki éves jelentését a világot sújtó katasztrófákról. Ez megállapítja, hogy a HIV/AIDS minden kétséget kizáróan megfelel a „katasztrófa" ENSZ által meghatározott definíciójának - és úgy is kell vagy kellene kezelni. A humanitárius ügyek összehangolásával foglalkozó ENSZ-hivatal meghatározása szerint a „katasztrófa" súlyos mértékben akadályozza a társadalom működését, és olyan nagy mértékű emberi, anyagi és környezeti károkat okoz, amelyeken a társadalom saját erejével képtelen úrrá lenni.

Afrika déli felén, a HIV-fertőzöttek kétharmada él. Legalább minden tizedik ember fertőzött Dél-Afrikában, Zimbabwéban, Botswanában, Lesothóban, Malawiban, Mozambikban, Namíbiában, Zambiában. A HIV-vírus sebezhetővé teszi az ember immunrendszerét, az AIDS (szerzett immunhiányos tünetcsoport) védtelenné teszi az emberi szervezetet bármilyen betegséggel szemben. Kezelése drága, a betegség szétzilálja a családokat, a munkahelyeket, az egészségügyet, de még az oktatási rendszert is. A betegséggel élőket a társadalom kiközösíti, és számuk egyre nő. Az ENSZ adatai szerint tavaly 2,1 millió ember ember halt bele az AIDS-be, és mindennap hétezer embert fertőzött meg a HIV-vírus.

Lindsay Knight, a jelentés szerkesztője úgy véli, hogy a HIV/AIDS-járvány a méreteit tekintve megelőzhető és korlátozható lett volna. „De a közöny, a megbélyegzés, a politikai tehetetlenség, a legyintés, az elutasítás ezt megakadályozta." A HÍV/AIDS máris tovagyűrűző társadalmi válságot okoz Afrikában, és következményei érezhetők az egész világon. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a fejlődő országokban HIV/AIDS elleni gyógyszereket szedők száma az utóbbi három évben a hétszeresére, hárommillióra növekedett, sok millióan pedig hozzá sem jutnak a kezeléshez. Az ENSZ szerint tavaly kétmillió HIV-fertőzött gyerek élt a világon.