Éger Istvánnak nyilvánossá kellene tennie tiszteletdíjának az összegét.
Közérdekű adat eltitkolása miatt nyomoz a Fővárosi VI-VII. Kerületi Ügyészség a Magyar Orvosi Kamara ellen, miután Keszthelyi Gyula tardi háziorvos kifogásolta, hogy a köztestület több törvényben előírt adatot - ezek közt Éger István elnöki tiszteletdíját - nem tesz közzé. Ezzel a kérdéssel 2005-ben már foglalkozott az adatvédelmi biztos hivatala is, és akkor az elnöknek szóló levélben közölte állásfoglalását, amely szerint Éger Istvánnak nyilvánossá kellene tennie tiszteletdíjának az összegét, mely nem történt meg.
- Az ügyészségi nyomozás hírére a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága is vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a kamara eleget tett-e ennek a kötelezettségnek, vagy sem - mondta Gui Angéla kommunikációs vezető. És hogy a nyomás fokozódjék: Szócska Miklós államtitkár két hete, a kamarai tagságról szóló vita kapcsán hozta szóba Éger István fizetését - egészen pontosan az elnök kétmilliós igényét rótta fel -, amiről valójában hivatalosan semmit nem lehet tudni.
Úgy tűnik, a kamarai elnök népszerűsége megtépázódott. A tagok mind nehezebben viselik vezetési stílusát, amelynek következményeként csak az ő hangja hallatszik ki, holott - állítják az elnökségből többen is - a kamara sokszínűbb annál, ahogy azt ő tolmácsolja. Ugyanakkor a kötelező kamarai tagságot visszaállító törvény előkészítésekor az orvosok gyorsan felfogták, hogy nem kapnak erős jogosítványokat az újonnan megalakuló köztestületek külső érdekvédelemre, de a belső regulázásra bőven lesz majd mód, így az orvosok már nem szorgalmazták annyira a kötelező tagság visszaállítását, de az elnök továbbra is ragaszkodott ehhez.
Az orvosok nem bocsátják meg azt sem, hogy a jelenlegi önkéntes kamarai tagdíjat nem őket Éger István behajtással és bírsággal fenyegette. Jelenleg is ezres nagyságrendben zajlik behajtási eljárás országszerte olyan orvosok ellen, akik legalább hat hónapja nem rendezték a tagdíjukat. A perelt összeg orvosonként 10 és 30 ezer forint között van. Az orvosok azért is dühösek, mert annak idején, 2006 után sokan csak azért vállalták a tagságot, hogy demonstrálják az orvostársadalom egységét az MSZP-SZDSZ-kormányzattal szemben. Később azonban már sokan úgy gondolták, erre nincs szükség. Az alapszabály szerint pedig az, hogy ha valaki hat hónapig nem fizet, akkor a kamara kizárhatja a tagjai közül. Ám a tagságot megszüntető határozat helyett fizetési felszólítás érkezett.
S bár többen is ellenperrel éltek, a jogorvoslati fórumokon az orvosi kamara álláspontja győzött. A kamarai behajtásokkal foglalkozó ügyvéd, dr. Gyovai Sándor a Népszabadságnak azt mondta: a tagságuk megszüntetése mellett döntők is megtehették volna, hogy levélben felmondják a tagságukat, ám ezt nem tették. Az orvosi kamara vezetőinek viszont éppen a tagdíjfizetőkkel szembeni kötelezettségük, hogy mindenkitől beszedjék a pénzt - írja a lap.