A világon is igen ritkának mondható beavatkozást végeztek el egy 23 éves kismamán Szolnokon.
A hölgynek agyi trombózis következtében egyik pillanatról a másikra lebénult a bal oldala. A gyors orvosi beavatkozásnak köszönhetően viszont már semmi tünete nincs és a baba is egészséges. Pongrácz Endre PhD, a szolnoki Hetényi Géza kórház neurológiai osztályának főorvosa elmondta, a szokásos intravénás vérrögoldás helyett artérián keresztül adták be a vérrögoldó anyagot így sokkal kevesebb gyógyszer kellett, mellyel a szövődmények száma is csökkent.
Dr. Dajka Miklós, az Avas Egészségügyi Centrum Kft vezető főorvosa vállalta a beavatkozást. - Először egy diagnosztikai, katéteres érfestést csináltunk, ami kimutatta az agyban az egyik főverőér elzáródását - kezdte dr. Dajka Miklós. – Erre a gyógyítási lehetőség Magyarországon is adott. Ilyenkor a vérrög oldását vénába adott gyógyszerrel, illetve infúzión keresztül próbálják meg. Ilyenkor csak az a probléma, hogy felhígítódik a hatóanyag és akár vérzések is megindulhatnak. Illetve majdnem biztos, hogy ebben az esetben nagy lett volna a magzati károsodás veszélye. Rögtön felmerült, hogy a babára való tekintettel helyileg fel kell menni katéterrel az agyi érbe és oda kell beadni a hatóanyagot. Viszont erre az országban csak néhány helyen van megfelelő szakember, illetve gyakorlat — tette hozzá. Ám mivel nem lehetett késlekedni, az orvosok haladéktalanul cselekedtek.
—Teljesen az elzáródáshoz vittük a katétert és oda adtuk be az oldóanyagot — folytatta dr. Dajka Miklós.
Dr. Pongrácz Endre főorvos utána nézett az irodalmi adatoknak és kiderült, hogy a világon három hasonló eset fordult elő. Ezek érintettjei szintén fiatal kismamák voltak, akiken katéteren keresztüli vérrögoldást végeztek. Ebből a háromból a szolnoki az egyetlen eset, ahol a baba is teljesen egészséges maradt és gyakorlatilag tünet és panaszmentes lett a beteg is. A másik két eset egyikében ugyanis maradt visszabénulás, a másiknál pedig a babát nem sikerült megmenteni.