Az őssejtterápia ma a tudomány egyik legnagyobb ígérete, de üzletnek sem utolsó.
Állva hagynak minket a kínaiak, hiszen őket nem kötik gúzsba, mint minket - kesereg Seffer István, a kaposvári magánklinika és őssejt-laboratórium alapító tulajdonosa a HVG legfrissebb számában. A tavaly novemberben ünnepélyesen - Somogy megye két szocialista országgyűlési képviselője, Lampert Mónika és Suchman Tamás jelenlétében - felavatott, félmilliárd forintos befektetéssel elkészült high-tech laboratórium egyelőre csak gyűjtheti, tárolhatja és kutathatja az embrionális őssejteket. Pedig a fő cél a gyógyítás lenne, amit a tulajdonos nyilatkozatában már ez év elejére ígért.
A kísérleti eljárások humán kipróbálására engedélyt adó Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) azonban a magánklinika kutatási protokolljából csak az in vitro részt fogadta el. Most újabb terv és a korábbinál bővebb leírás - a New York-i Lenox Hill szívklinika sztenderdjének honosítása - került az ETT elé. Míg tavaly az őssejtek széles körű kipróbálására tettek javaslatot a kaposváriak, most az infarktuson átesett betegek szívizom-regenerálására koncentrálnának. A humán kipróbálásban a kaposvári egészségügyi konzorcium (az egyetem, a Kaposi Mór Kórház és a Seffer magánklinika), valamint a pécsi egyetem szívsebészeti centruma együttesen venne részt - tudta meg a lap.
Nem csupán a pénzhiány, hanem a szakmai irigység, a természetes gyógymódokkal szemben ellenérdekelt gyógyszergyárak vetnek gáncsot a terápia gyakorlati alkalmazásának - véli Seffer. Az azonban nem tekinthető véletlennek, hogy sem az EU-ban, sem az USA-ban nem engedélyeznek humán kipróbálást tudományosan publikált, úgynevezett preklinikai vizsgálatok nélkül, míg Kína vagy egyes közép-amerikai országok mindettől eltekintenek. Így például amerikai szívsebészek equadori klinikákon kezelnek őssejtekkel infarktuson átesett betegeket, mint ahogyan Barbadoson is virágzott 2006 végéig ez az offshore üzlet.