• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pénzt és életet osztanak

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

Idén április végén lejár az onkológiai fejlesztéseket célzó uniós pályázatok benyújtásának határideje, amelyet többször is módosítottak.

Az első határidő március, illetve április lett volna, s a pályázók megnyugodhattak, amikor megtudták, hogy egy módosítás miatt augusztusig van még idejük foglalkozni a pályamunkákkal. Nem sokkal később ismét az eredeti felhívás idejére módosult az időpont, így április 30-a után már senki nem nyújthat be pályamunkát, hogy jelentős uniós forrásokhoz juthasson. A pályázatok sorsáról valószínűleg már az új kormány dönt.

A fejlesztések révén regionális onkológiai centrumok jönnek létre, az egyik például Észak-Magyarországon. Itt több egészségügyi intézmény fogott össze, s úgynevezett konzorciális pályázatot nyújt be. Amennyiben elnyerik a megpályázott 1,3 milliárd forintot, egyebek mellett közös betegirányító rendszert hoznak létre, hogy a fölfedezett daganatos betegek a lehető leghamarabb és az ellátási igényük szerint kerülhessenek a megfelelő intézménybe. A konzorcium „szívét" a Csiba Gábor vezette miskolci megyei kórház jelenti majd, ahol a régióban egyedüliként működik sugárterápiás ellátás, ehhez kapcsolódik a salgótarjáni és az egri megyei kórház, valamint a miskolci városi kórház és a mátrai gyógyintézet.

A legnagyobb beruházás egy gammakés és egy PET-CT készülék lesz. A tervek szerint a mátrai intézet a daganattal kezelt emberek rehabilitációját látja majd el, és a tünetmentes betegek további sorsát is figyelemmel követi.

Csiba Gábor a Magyar Hírlapnak elmondta: a határidő módosításai sok gondot okoztak nekik, mert először leálltak az előkészítéssel, majd pontosítaniuk kellett a pályázatot, így például csak a legalapvetőbb építészeti megoldásokkal tudtak számolni. Csiba szerint a fejlesztések frontján küzdelem várható a Dunántúlon. A veszprémi kórház már régóta esélyes arra, hogy centrummá váljon, ám erre Győr is jogot formál, mert jelenleg is itt működik komplex ellátóhely.