Központi irányításra lenne szükség amiatt, hogy ne herdálódjanak el az uniós pénzek?
A Világgazdaság értesülése szerint a következő két évben 286 milliárd, 2013-ig pedig további 114 milliárd forint európai uniós forrásra pályázhatnak az egészségügyi intézmények. Az uniós pályázatok felhasználásáról tartott konferencián elhangzott, az összeg az infrastruktúra, a humánerőforrás fejlesztését, az egészségtudatos magatartás általánossá válását segíti.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a területi egyenlőtlenségek megszüntetését, korszerű gyógyítóintézmény-rendszer kiépítését és minőségi ellátást reméli, mely a jövőre elkezdődő biztosítási reformot is szolgálja. Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének az elnöke a Világgazdaság kérdésére elmondta: mivel a jövőre megalakuló új egészségpénztáraknak nem lesz kötelező szerződést kötni a kórházakkal, esetleg olyan fejlesztést hajtanak végre, amelyre az új finanszírozónak nem lesz igénye. Véleménye szerint központi irányításra lenne szükség amiatt, hogy ne herdálódjanak el az uniós pénzek. A 400 milliárdból 20-30 teljesen új, korszerű kórházat lehetne fölépíteni - állítja az elnök. Azt is tisztázni kell, hogy a kórházak tulajdonosai képesek-e önrészt biztosítani a pályázati pénzekhez.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének a főtitkára a lapnak elmondta, az önrész megoldható. A Magyar Fejlesztési Bank hosszú távú hitelt nyújt az önkormányzatoknak, úgy, hogy évekig csupán a kamatot kell törleszteni.
Horváth Ágnes bejelentette: a hazai egészségfinanszírozás átalakítása küszöbön áll, ám a biztosítási csomagokról már tavaly döntött a parlament. Az alapvető ellátás alanyi jogon mindenkinek jár. A tb-járulék fejében a biztosított a mainak megfelelő ellátást kapja majd.