A Pécsi Tudományegyetem vezeti azt a konzorciumot, amely összefogja a régió rehabilitációs intézményeinek fejlesztését.
Az együttműködésről szóló megállapodást a napokban írták alá az érintettek. Tolna megyéből a Balassa János megyei kórház és a Kallódó Ifjúságot Mentő Missziós Támogató Alapítvány (KIMMTA) vesz részt a szeptemberi határidővel záruló pályázatban. Muth Lajos, a kórház főigazgatója elmondta, hogy már körvonalazódnak a tervezett beruházás részletei, de a megvalósítás még igen távoli. Elképzeléseik szerint 600-700 millió forintra lenne szükségük az elme, a mozgásszervi, a kardiológiai, a tüdő és a gyermekrehabilitációs osztályok fejlesztéséhez. Ehhez öt százalék önerőt kell biztosítaniuk.
A KIMMTA a mőcsény-zsibriki rehabilitációs otthon fejlesztését szeretné a pályázattal megvalósítani. Illés Gabriella, az alapítvány gazdasági vezetője elárulta, hogy 30 millió forintra tartanának igényt, ebből a meglévő konyhát szeretnék befejezni, az orvosi szobát fejlesztenék, és sportolási lehetőséget biztosító egészségcentrumot alakítanának ki. De mint mondta, a támogatási összegek még képlékenyek, két hét múlva születhet pontos döntés.
A dombóvári önkormányzat ugyancsak szeretett volna részt venni a konzorciumban, de a Nemzeti Erőforrás Minisztérium képviselői a struktúraátalakítást célzó pályázatot javasolták nekik ehelyett a pályázat helyett. - Tavaly még egymilliárd forintot megközelítő beruházásról volt szó, jelenleg pedig a kórház működése van veszélyben - vélekedett az üggyel kapcsolatban Szabó Loránd, Dombóvár polgármestere. Mint mondta, az akkor nyertes pályázatot visszavonták, a helyette meghirdetett mostani konzorciumban viszont legfeljebb 750 millió forintra számíthatna a város. Ez azonban a 900 millió forintosra tervezett beruházás megvalósításához kevés.
Sőt, a legfrissebb döntések alapján 160 és 210 millió forint között mozog az összeg, amit a kórház rehabilitációs osztályának fejlesztésére fordíthatnának, így hiába szerettek volna csatlakozni a konzorciumhoz, nem éri meg, hiszen lehetetlen lenne a beruházás teljes kivitelezése. Ezzel szöges ellentétben áll a kórház ügyvezetőjének a véleménye. Dr. Kerekes László kiemelte, hogy az intézménynek nincsenek adósságai, a pályázatból való kimaradás pedig még jól is jöhet számukra.