Az év második felében arról döntöttünk, hogy egyösszegű rezsitámogatást adunk minden dolgozónak.
Nekünk most az a legfontosabb, hogy a hazai gyógyszergyártók ne szenvedjenek el versenyhátrányt a külföldi gyártókkal szemben – nyilatkozta a növekedés.hu-nak Orbán Gábor a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. A cég jelentős exportja révén az első kilenc hónapban több mint 500 milliárd forintnak megfelelő devizával járult hozzá pozitívan az ország külső egyensúlyához. Ez már szabad szemmel is jól látható összeg a fizetési mérlegben – mondta a vezérigazgató.
Mi a helyzet munkaerőfronton? Ott a válság hatására több lett a szabad munkaerő, akik közül válogathatnak?
Sajnos nem. Azt tapasztaljuk továbbra is, hogy a létszámot feltölteni nagyon nehéz, a toborzási átfutási idők rettenetesen hosszúak, és ez az utóbbi időben sem változott.
Hogyan alakulnak a bérek, mit tudnak kezdeni az inflációval?
Az év második felében arról döntöttünk, hogy egyösszegű rezsitámogatást adunk minden dolgozónak. A munkavállalói jóléti alapítványunkon keresztül célzottan is támogatjuk a legnehezebb helyzetbe került kollégákat. Igyekszünk a dolgozóinkat megóvni a kívülről érkező sokkhatásoktól. Az már látszik, hogy a jövő évben az infláció bérre gyakorolt hatása jelentős lesz, és ez megjelenik nálunk is a bérekben majd. (...)
Nagyon rossz hír volt a Richternek, hogy néhány éve Európában felfüggesztették a méhmiómák kezelésére szolgáló Esmya nevű készítményüket. Mivel saját fejlesztés volt, mennyire volt ebből nehéz felállni? Azóta új gyógyszerük is van erre, milyenek a várakozásaik?
Valóban komoly sokként érte ez a céget, ráadásul éppen vezérigazgatói megbízatásom első napján. Azt mondtuk akkor, és azt gondoljuk most is, hogy az Esmya egy remek gyógyszer. Két kiemelt innovatív készítmény volt a Richter portfóliójában abban az időben, az egyik az originális antipszichotikumunk, a Cariprazine, a másik pedig az Esmya a mióma kezelésére. Meg voltunk győződve arról, hogy a betegeknek a műtéthez képest ez egy hatalmas életminőségbeli változást jelent, és nagyon csalódottak voltunk, amikor a kockázat-haszon egyenleget másképp látta a hatóság, mint ahogy a legtöbb orvos és mi is.
Nem tettünk le arról azóta sem, hogy ezt a betegséget szájon át szedhető gyógyszerrel kezeljük. A Ryeqoval végre ezt sikerült megvalósítani. Ez egy teljesen más hatásmechanizmuson alapuló készítmény. Emiatt vagyunk nyugodtak, nem lesznek vele olyan gondok, mint korábban az Esmyaval voltak.
Továbbiak a teljes cikkben