• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sikereket értek el a különleges kór gyógyításában

Lapszemle Forrás: heol.hu

Véletlenül figyelt fel egy ritka érfejlődési rendellenességre az egri kórház fül-orr-gégész főorvosa.

Dr. Major Tamás az Osler-kórral együtt élő páciensekre és kezdte el a kapcsolódó szakterületeken dolgozó kollégáival felkutatni a Heves megyében érintett betegeket - írja a heol.hu.

– Egy elcsípett nővéri mondat indította el a kutatást – avat be a kezdetekbe Major doktor. – Egy visszatérő orrvérzős beteget láttunk el éppen, amikor az ápolónő megemlítette, hogy ennek a betegnek az egyik hozzátartozója is járt már nálunk hasonló problémával. A Hereditaer Haemorrhagiás Teleangiectasia (HHT), vagy ismertebb nevén az Osler-kór egy érfejlődési rendellenesség. Domináns öröklődésű genetikai hiba ez, amit többnyire a pácienssel való első találkozáskor könnyen fel lehet ismerni. Az arcon, ajkon, szájüregben, az orr nyálkahártyán, az ujjakon kis vöröses értágulatok, apró pöttyök láthatóak, de lehet a gyomor-bélrendszerben is ilyen. A laborleletekben gyakran vashiányos vérszegénység jelentkezik. A kór nem gyógyítható, de kezelhető. Fontos, hogy a beteg ismerje a betegségét, orvosi beavatkozásokkor informálja róla az őt ellátó egészségügyi személyzetet. Szükség lehet folyamatos vaspótlásra is.

A leggyakoribb, legjellegzetesebb panasz a napi szinten jelentkező, nehezen elállítható orrvérzés. Ez általában fiatal felnőtt korban, a 20. életév körül jelentkezik, de gyermekkorban is megjelenhet. Mivel a betegség öröklődik, a családok generációk óta hozzászoktak már, nem ijednek meg, ha jelentkezik. Bámulatos egyébként milyen professzionálisan tudják már tamponálni a rutinos betegek a saját orrvérzésüket.

Az Osler-kór előfordulása 1:5000-hez Európában, ebből levezethető, hogy az egri Markhot Ferenc Oktató Kórház ellátási területén körülbelül 60 ilyen beteg lehet. Mivel az orrvérzésen túl egyes esetekben az artériák és a vénák vérzésre hajlamosító kóros összeköttetése is előfordulhat a belső szervekben, fontos, hogy a betegségre fény derüljön. Több orvos szakma is együttműködik a kezelésben, így az egri gondozás is hematológus, gasztroenterológus, tüdőgyógyász, belgyógyász, radiológus orvosok együttműködésével zajlik. Valódi csapatmunka ez.

Ha a maratoni futás távjában próbáljuk lemérni, hogy hol tartunk most, akkor azt mondhatom: körülbelül a második kilométernél járunk – szögezte le dr. Major Tamás.