• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Skizofréniával élő betegeknek segíthet a magyar mágnesterápiás kutatás

Lapszemle 2024.06.25 Forrás: telex.hu
Skizofréniával élő betegeknek segíthet a magyar mágnesterápiás kutatás

Ma már a depresszió sztenderd terápiájának számít, az elmúlt évtizedben azonban elegendő adat gyűlt össze arra is, hogy a skizofréniára is hasznos lehet.

Gábort paranoid skizofréniával diagnosztizálták gyerekkorában, olanzapinnal kezelik 25 éve. Úgy érezte, hogy két és fél évtized után már kevésbé hat, ezért elfogadta a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáján működő Klinikai Idegtudomány és Képalkotás Kutatócsoport vezetőjének, dr. Csukly Gábornak a felajánlását: próbálja ki a transzkraniális mágneses stimulációt (TMS). A telex.hu riportja.

Az ismétlődő vagy repetitív TMS (rTMS) egy olyan kezelési módszer, ami során a skalp fölé helyeznek egy tekercset, amiben váltóáram mágneses teret generál. Ez az agykéreg felső, körülbelül öt centiméteres rétegében miniáramokat indukál, ezek neurotranszmitterek, például glutamát, gamma-aminovajsav vagy akár szerotonin felszabadulásához vezetnek. A Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikán 2019 óta van rTMS készülék.

A TMS-kezelést az agy különböző területein lehet alkalmazni, attól függően, hogy hova irányítjuk a mágneses eszközt. A leggyakoribb célterület az úgynevezett prefrontális kéreg, azon belül is a homloklebeny egy speciális része, amit DLPFC-nek, dorzolaterális prefrontális kéregnek is szoktak hívni. A prefrontális kéreg az agy tíz százalékát adja, a dorzolaterális prefrontális kéreg pedig egy nagyjából tíz négyzetcentiméteres terület, és a homloktól egy kicsit hátrafelé helyezkedik el.

„Azt mondják, hogy ebben a prefrontális kéregben lakozik a személyiségünk – mondta Csukly Gábor. – Olyan központi idegrendszeri funkciók köthetők hozzá, mint például a mentalizáció, vagyis az, hogy mennyire tudjuk leolvasni egy másik ember érzéseit. De hozzá tartoznak a tervezési funkciók is, vagyis az, hogy megtervezzük, mit fogunk csinálni, vagy az érzelmi szabályozás, azaz az alacsonyabb rendű, de érzelemfeldolgozásban vagy érzelemkifejezésben fontos szerepet játszó idegrendszeri funkciók. Hogy egyszerű példával éljek: a dorzolaterális prefrontális kéreg a felelős azért, hogy ha, mondjuk, utazunk egy buszon, és valaki rálép a lábunkra, amitől nagyon mérgesek leszünk, visszafogjuk az érzéseinket, és nem csapjuk arcon az illetőt.”

A TMS-kezeléseknél jellemzően ezt a területet stimulálják. Először depresszió kezelésére kezdték el használni, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) már 2008-ban jóváhagyta erre a célra, ma már a depresszió sztenderd terápiájának számít. Az elmúlt évtizedben azonban elegendő adat gyűlt össze arra is, hogy a skizofréniára is hasznos lehet – ezért kezdte el kutatni Csukly Gábor és kutatócsoportja is.

Továbbiak a teljes riportban