• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sokba kerül a pöfékelés

Lapszemle Forrás: Népszava

A dohányzási tilalom szigorításáról szóló törvényt várhatóan április 26-án, a húsvéthétfőt követő kedden elfogadják.

Ezt Bodrogi József egészségügyi közgazdász közölte, hozzátéve, hogy beszélt a törvényjavaslatot benyújtó Heintz Tamás fideszes képviselővel, tőle tudja, hogy akkorra tervezik a végszavazást. Nincs szó halogatásról, márciusban annyi történt, hogy a Jobbik nem járult hozzá a törvény soron kívüli tárgyalásához. A törvény 2012. január 1-jével lépne életbe.

Az adóhatóság tanulmányát, amely mintegy 50 milliárd forintos adóbevétel-kieséssel riogatott, és erre hivatkozva a törvényjavaslat újragondolását szorgalmazta, Bodrogi József tudománytalannak minősítette, hangsúlyozva, hogy ha az egyetemen egy diákja adna be egy ilyen dolgozatot, azt nem fogadná el.

Szerinte a zárt térben történő dohányzás tilalma miatt minimális mértékben fog csak csökkenni a dohányzás, az erős dohányosok ezért nem fognak leszokni, legfeljebb kimennek a kocsma elé. A vendéglátóiparban dolgozók helyzete viszont sokat javul, három hónap alatt jelentősen csökken például a légzőszervi megbetegedéseik száma.

- A dohányzás szigorítása rövid távon is hozhat hasznot, elég csak a betegségek miatt kieső munkaórákra és a kezelési költségekre gondolni - közölte Demjén Tibor, a Dohányzás Fókuszpont vezetője. Arra lehet számítani szerinte, hogy a törvény hatására 2012-ben 15-20 százalékkal csökken az infarktusok száma, ez önmagában már több milliárd forintos hasznot jelent.

A dohánytermékek forgalma pár százalékkal vissza fog esni, de a dohányipar 30-50 milliárd forintos becslése mindenképpen túlzás. A nemzetközi tapasztalatok szerint a visszaesés másutt legfeljebb 5-10 százalék volt, de ennyi is csak ott, ahol a korlátozást adóemelés kísérte, ami nálunk nem várható. Ami bevétel-visszaesés lesz, az inkább a fogyasztás évek óta tapasztalható csökkenésének és a dohánygyárak árversenyének, a csökkenő áraknak lesz a következménye.

A Dohányzás Fókuszpont vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a dohányfüstnek nincs biztonságos minimális szintje, a légtechnikai berendezések alkalmazása nem megoldás. Nem véletlen, hogy az első szigorú törvények, például Írországban, azután születtek, hogy ezt a tudományos kutatások kimutatták.